Dla osób po czterdziestce. Jeszcze można skorzystać z badań

Wciąż dostępne są badania z programu „Profilaktyka 40 PLUS”. To program adresowany do wszystkich osób, które ukończyły 40 lat. Górnej granicy wieku nie ma. W pakiecie są m.in. podstawowe badania krwi, moczu, ale też próby wątrobowe, a dla mężczyzn również badanie w kierunku wykrycia raka prostaty.

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie choroby i uniknięcie długotrwałego, czasem nieskutecznego leczenia. Trzeba je robić nawet gdy nie ma żadnych niepokojących objawów, bo przecież wiele chorób na początkowym etapie przebiega po cichu.

Epidemia koronawirusa utrudniła dostęp do badań profilaktycznych. Ten program ma pozwolić nadrobić chociaż część zaległości. Można z niego korzystać jeszcze do połowy tego roku. A realizowany jest od lipca roku 2021.

Skierowanie na podstawie ankiety

Warunkiem skorzystania z programu jest wypełnienie ankiety. Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta lub pod numerem infolinii 22 735 39 53, a od 12 lutego także w placówce realizującej program. Listę takich placówek można znaleźć na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (nfz-szczecin.pl). Niestety, obecnie (stan na 28 lutego) nie ma na niej żadnego w Policach, za to spory wybór – w Szczecinie (ale nie ma tu rejonizacji).

Program jest realizowany w placówkach, które podpisały umowę z NFZ na jego wykonywanie. Ich wykaz jest na bieżąco aktualizowany na wskazanej wyżej stronie internetowej.

Pakiet dla pań i panów

Na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety oceniane są czynniki ryzyka i jest wystawiane e-skierowanie na konkretne, dostępne w programie, badania. Pakiet dla kobiet i mężczyzn zawiera takie badania, jak: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). W pakiecie dla mężczyzn znajduje się badanie w kierunku wykrycia raka prostaty: PSA.

W punkcie diagnostycznym zostaną też wykonane: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.