Oszuści znów atakują. Metodą „na policjanta”

Policjanci ostrzegają przed oszustami. W ostatnich dniach przestępcy podający się za funkcjonariuszy okradli kilka osób w różnych powiatach województwa zachodniopomorskiego.

Oszuści zwykle jako cel wybierają osoby starsze. Scenariusz jest podobny: do seniora dzwoni ktoś, kto podaje się za agenta lub policjanta. Okłamuje go, że potrzebne są pieniądze.

Opowiadane historie mogą być różne. Raz jest to wypadek spowodowany przez kogoś z najbliższej rodziny, a pieniądze są potrzebne na kaucję, innym razem akcja przeciwko złodziejom wykradającym pieniądze z kont bankowych. Albo jeszcze coś innego…

Przestępcy namawiają ofiary do przekazania gotówki, a nawet do zaciągnięcia kredytu w banku. Oszukani często tracą w ten sposób oszczędności z całego życia.

Policja apeluje, aby nie ufać takim telefonom.

Jak się nie dać oszustom:

  • jeżeli ktoś mówi, że coś się stało np. córce, sprawdź to: zadzwoń do niej, najlepiej z innego telefonu
  • jeżeli ktoś mówi, że policja (albo CBA, kontrwywiad, urząd skarbowy itp.) potrzebuje twojej pomocy w jakiejś akcji, zadzwoń na policję – tę prawdziwą
  • nie rób nic w pośpiechu ani samodzielnie – najpierw poradź się kogoś, komu ufasz (np. opowiedz o rozmowie synowi, córce, sąsiadce)
  • nie odpowiadaj na pytania o pieniądze – nawet jeśli ktoś będzie tylko „się upewniał”, że masz „potrzebną sumę”
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z kimś, komu ufasz – albo od razu zadzwoń na policję

Policja podkreśla, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy nie angażują do swojej pracy osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.