Przesłanie ze Skweru: „nie możemy krzywdzić”

kamień pamięci Longina Komołowskiego

Kamień upamiętniający Longina Komołowskiego odsłonięto w piątek na skwerze „Wielkich Polaków” w Parku „Solidarności” w Policach. W uroczystościach uczestniczył były premier RP – Jerzy Buzek.

Ten skwer jest poświęcony jednemu z największych ludzi Solidarności, Longinowi Komołowskiemu – podkreślał Jerzy Buzek. – Pamięć o nim łączy nas najbardziej. Łączy nas ponad jakimikolwiek podziałami. Jeśli mógł nam pozostawić po sobie jakiś testament, to to jest właśnie on – rozmowa, dialog, myślenie o Polsce ponad jakimikolwiek podziałami. Mówimy o człowieku, któremu możemy nadać różne profesje: ślusarz, zaopatrzeniowiec, stoczniowiec, inżynier. Ale przecież najbardziej uczestnik protestów z 70. roku. Później organizator i współorganizator, w roku 80, Solidarności, kolporter i drukarz podziemnej „Solidarności przez te najtrudniejsze lata stanu wojennego. I wreszcie przewodniczący, najpierw stoczni, a później regionu na tym Pomorzu. I stamtąd trafił do polskiego rządu. To było dla niego wyzwanie związane z racją stanu. A racja stanu mówiła, że musimy zmieniać Polskę. Ale racja stanu Longina Komołowskiego, członka Solidarności, wielkiego piewcy etosu Solidarności, mówiła, że nie możemy krzywdzić, że musimy zadbać przede wszystkim o tych, którzy sobie nie radzą. I przy każdej przemianie, którą proponujemy, musimy zrobić wszystko, aby ci, którzy na niej tracą, stracili jak najmniej, albo żeby ich osłonić, albo żeby dać im szansę, której dotąd nie mieli.

Jerzy Buzek składa kwiaty

Premier podkreślał, że Longin Komołowski był człowiekiem Pomorza Zachodniego.

Nigdy nie zapomniał, że jest człowiekiem Pomorza Zachodniego, że jest jednym z was, jednym z nas Polaków – kontynuował Jerzy Buzek. – To tutaj zaczyna się Polska. Tu zaczyna się wielka szansa dla Polski. Pomorze Zachodnie musimy zbudować jako mocną część ojczyzny, rozwijającą się, z miejscami pracy, z przemysłem, który może i powinien się odrodzić na tej Ziemi.

Nie zabrakło też odniesień do polickiego przemysłu chemicznego. Premier zwracał uwagę, że to tutaj budowana była od zera „polska chemia”. Podkreślał, że Police są jej symbolem, i dzisiaj stają przed szansą wielkiego rozwoju.

Gospodarzem uroczystości był Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.