Sobota w NFZ. Zbadaj skórę, ciśnienie, poziom cukru

dermatoskop

W sobotę (25 maja) szczeciński NFZ zaprasza na dzień otwarty. Będzie można skorzystać z porad dermatologa, zbadać ciśnienie oraz poziom cukru. I nie tylko.

Drzwi w NFZ będą w sobotę otwarte do godz. 14:00, ale dermatolog z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii będzie czekał na zainteresowanych w godz. 9:00-12:00.

Każdy z nas powinien sam oglądać swoje ciało – mówi Beata Szymańska-Białek, lekarz dermatolog z ZCO w Szczecinie. – Jeżeli ma znamiona, które budzą jego niepokój, lub widzi, że znamię się zmienia lub powiększa, zmienia barwę, jest nieregularnego kształtu, wokół znamienia pojawia się obwódka zapalna, znamię swędzi, natychmiast powinien się zgłosić do specjalisty dermatologa. Najważniejsza jest samokontrola i dodatkowo, jeśli pacjent ma dużo znamion, powinien raz na 6 miesięcy odwiedzić dermatologa. Systematyczne badania sprawiają, że możemy wychwycić nowotwór skóry we wczesnej fazie rozwoju. A jeżeli czerniaka w stanie przedinwazyjnym wychwycimy, to jest w 97 procentach wyleczalny. Natomiast czerniaki zaawansowane jedynie w 5 procentach.

Ale oczywiście nie można pomijać profilaktyki. Doktor przypomina, że przeciwwskazana jest nadmierna ekspozycja na słońce. Powinniśmy jej unikać zwłaszcza w godzinach południowych – od 10 do 16. Stosujmy kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne (ważne, aby były z filtrem UV). Unikajmy solariów. A dzieci powinny być całkowicie chronione przed bezpośrednim działaniem słońca.

Najważniejsza jest prewencja, czujność i znajomość objawów nowotworów skóry – mówi dr Dariusz Ruczyński, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – Tego wszystkiego będzie można się u nas dowiedzieć w sobotę. Będziemy mówili o objawach, czujności, a przede wszystkim będzie można zbadać zmiany barwnikowe skóry.

Dr Lidia Baniukiewicz zbada dermatoskopem znamiona na skórze, udzieli porad i wskaże zalecenia – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ. – Pokażemy też materiały filmowe o profilaktyce czerniaka, w tym elementy kampanii Ministerstwa Zdrowia „Planuję długie życie”. Będziemy wydawać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, pomożemy utworzyć Internetowe Konto Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego, a studenci medycyny zbadają ciśnienie i poziom cukru.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.