W sobotę w Policach odbył się turniej brydża sportowego, który zgromadził 140 zawodników z różnych zakątków Polski, m.in. z Warszawy, Gdańska, Elbląga, Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina. Wydarzenie, zorganizowane pod patronatem TKKF Tytan Police przez Zachodniopomorski Związek Brydża Sportowego, po raz kolejny pokazało, że Police są ważnym ośrodkiem na brydżowej mapie kraju. Szkoda tego nie wykorzystać. Możliwe, że już niebawem w jednej z polickich szkół podstawowych uczniowie będą mogli próbować swoich sił w tej dyscyplinie.
Zbigniew Nowak, organizator turnieju od 2005 roku, mieszkaniec Polic, podkreśla wyjątkowość tej aktywności. W przeciwieństwie do wielu gier karcianych, tutaj nie decyduje szczęście.
Wszyscy grają tymi samymi kartami, czyli jakiś tam współczynnik szczęścia, że komuś lepiej karta idzie bądź nie idzie, tu odpada. Kto popełni mniej błędów, ten wygra – wyjaśnia Zbigniew Nowak.
Zaznacza, że kluczowe w brydżu są przede wszystkim logika, wiedza i ogranie.
Jest to gra, która nie wybacza błędów, bo przeciwnicy, wszyscy doskonale przygotowani, potrafią to wykorzystać – dodaje.
Uczestnicy turnieju to doświadczeni zawodnicy. Zainteresowanie zawodami było tak duże, że organizatorzy musieli wstrzymać zapisy na półtora tygodnia przed wydarzeniem, ponieważ liczba chętnych przekroczyła możliwości pomieszczeń w Miejskim Ośrodku Kultury. Dlatego też w przyszłym roku organizatorzy planują na to wydarzenie zarezerwować większą salę, która będzie mogła pomieścić około 200 brydżystów.
Takie turnieje to również jedna z form popularyzacji brydża. Organizatorzy szczególnie polecają go młodym ludziom. Zbigniew Nowak przyznaje, że trwają rozmowy z dyrektor jednej z polickich szkół podstawowych w sprawie uruchomienia zajęć pozalekcyjnych z brydża sportowego. To – jak tłumaczy – doskonały sposób nauki, doskonalenia matematyki: ćwiczenia z obliczania prawdopodobieństwa, liczenie w pamięci, umiejętność logicznego, strategicznego myślenia. Zaznacza, że polski brydż sportowy na poziomie dziecięcym i młodzieżowym odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej.
W tej chwili w Szczecinie mamy chłopaka, który w zeszłym roku, w wieku 12 lat, w kategorii do 16. roku życia zdobył dwa razy mistrzostwo świata, raz mistrzostwo Europy – dodaje.
Brydż jest również doskonałą formą aktywności dla seniorów, ćwiczącą pamięć i utrzymującą sprawność umysłu.
Wielu emerytów decyduje się na naukę brydża, aby aktywnie wypełnić wolny czas – mówi Zbigniew Nowak.
W turnieju w Policach w sobotę udział wzięło zarówno wielu mężczyzn, jak i spora liczba kobiet, w tym zawodniczka, która przez 15 lat grała w reprezentacji Polski. W brydżu sportowym nie ma formalnego podziału na kobiety i mężczyzn (są wprawdzie zawody dla kobiet, ale jest to tylko podkategoria, tak jak np. zawody dla seniorów – red.) – w turniejach open wszyscy walczą na równych zasadach.