W Policach też już szczepią przeciw COVID-19. Kilka podpowiedzi

W polickiej Polvicie szczepienia seniorów (z grup wiekowych 80+ i 70+) przeciwko COVID-19 ruszyły we wtorek (26 stycznia). Zarejestrowani pacjenci przychodzą na nie w umówionych dniach i godzinach. Do szczepienia nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Warto też mieć przy sobie listę przyjmowanych leków.

Kwestionariusz i badanie

Pacjent przed samym szczepieniem musi odpowiedzieć na pytania z formularza (to „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19″ – dostępny do wypełnienia na miejscu, ale można go też pobrać ze strony NFZ lub pacjent.gov.pl, wypełnić w domu i zabrać na szczepienie). Pytania dotyczą stanu zdrowia. Na podstawie wypełnionego kwestionariusza i badania lekarz decyduje, czy pacjenta można zakwalifikować do szczepienia.

– Jeżeli coś jest wątpliwego, to można odroczyć szczepienie – mówi Danuta Tracewska-Bychawska, lekarz i prezes przychodni Polvita.

Z czym do przychodni

– Pacjent, który przychodzi na umówione szczepienie, powinien przynieść ze sobą dowód osobisty – wymienia Danuta Tracewska-Bychawska. – Dobrze by było, gdyby przyszedł także z wypisanymi na kartce lekami, jakie przyjmuje, bo niektóre mogą być wskazaniem do odroczenia szczepienia.

Ale do samego szczepienia nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

– W dniu szczepienia normalnie zjeść śniadanie, wypić herbatę oraz przyjąć potrzebne leki – podpowiada Danuta Tracewska-Bychawska. – Po prostu funkcjonować jak co dzień.

Po szczepieniu pacjent powinien przynajmniej 15 minut posiedzieć w poczekalni. To dla upewnienia się, że nie wystąpi jakaś niepożądana reakcja. Z przychodni wychodzi z zaświadczeniem o szczepieniu i terminem podania drugiej dawki.

Uprzedzić o nieobecności

Warto uprzedzić przychodnię, jeśli z jakiegoś powodu (np. przez chorobę), nie można przyjść w umówionym terminie.

– Wtedy możemy zmienić grafik i na miejsce tego pacjenta zaprosić na szczepienie inną osobę – tłumaczy Danuta Tracewska-Bychawska.


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.