Ośmioro sportowców z Pomorza Zachodniego znalazło się w polskiej reprezentacji, która wkrótce rozpocznie zmagania podczas XVI Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Jest wśród nich policzanka, Jolanta Majka.
Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września. Zachodniopomorscy olimpijczycy reprezentują dwa kluby – Start Szczecin (5 sportowców) i Start Koszalin (3 sportowców).
– To dla mnie zaszczyt, że goszczę tak wspaniałych sportowców u siebie – powiedziała przewodnicząca zachodniopomorskiego sejmiku Maria Ilnicka-Mądry podczas oficjalnego pożegnania olimpijczyków. – Cieszę się, że sport to dla was sposób na życie, wyjątkowo ciężki, wymagający pokonania barier fizycznych, bólu czy strachu. To nie są zwyczajne osiągniecia. Życzę, aby Mazurek Dąbrowskiego grał wam w Tokio codziennie.
Na tokijskich arenach zobaczymy m.in. lekkoatletów Joannę Oleksiuk, Macieja Sochala i Roberta Jachimowicza, wioślarzy Jolantę Majkę i Michała Gadowskiego, tenisistkę stołową Natalię Partykę czy ciężarowca Grzegorza Lanzera. Większość z nich na igrzyskach paraolimpijskich pojawi się po raz kolejny. Wielu ma w swoim dorobku medale olimpijskie, tytuły mistrzów świata i Europy.
– Jesteśmy dumni, że mamy takich sportowców – powiedział członek zarządu województwa Stanisław Wziątek. – Jesteście ambasadorami sportowymi Pomorza Zachodniego na arenie międzynarodowej. Nosicie w sobie najpiękniejsze idee olimpijskie. Wierzymy, że sięgniecie po zwycięstwo, a jeśli nie, to i tak dla nas jesteście wygranymi. Wasze sukcesy to nasze sukcesy.
Dorobek medalowy paraolimpijczyków z Pomorza Zachodniego jest pokaźny. Od lat stanowią oni trzon polskiej reprezentacji. Czterokrotnym mistrzem olimpijskim w wyciskaniu sztangi leżąc był Ryszard Fornalczyk, trzykrotnie po olimpijskie złoto w pchnięciu kulą sięgała Ewa Durska, a medale z najcenniejszego kruszcu zdobyli także: Renata Chilewska w rzucie oszczepem, Irena Rusewicz-Pienio w pływaniu czy Maciej Sochal w rzucie maczugą.