Dyrektorce polickiej szkoły marzy się m.in. projekt „Śladami Mickiewicza”, dyrektorka szkoły w Połukniu na Litwie myśli np. o projekcie z zaangażowaniem działającego u niej dziecięcego, polskiego zespołu ludowego pieśni i tańca. Z tej współpracy musi wyjść coś konkretnego, z pożytkiem dla uczniów i nauczycieli obu placówek – zapewniają obie panie.
W środę w Szkole Podstawowej nr 5 im. Orła Białego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach podpisano porozumienie o współpracy właśnie tej placówki z Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie. Parafowały je dyrektorki obu szkół: Barbara Fijołek i Renata Krasowska. To było ich pierwsze spotkanie. I zapewne nie ostatnie, bo współpraca ma przybrać bardzo konkretną formę – szkoły chcą wspólnie przygotowywać i realizować projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Razem na pewno będzie łatwiej o takie wsparcie występować.
– Liczę na to, że ta współpraca zaowocuje wymianą i spotkaniami z uczniami z Litwy – mówiła tuż po podpisaniu porozumienia Barbara Fijołek, dyrektorka SP nr 5 w Policach. – My mamy już doświadczenie w takich projektach, bo je prowadziliśmy jako gimnazjum. Wtedy współpracowaliśmy ze szkołami we Włoszech, na Słowenii, w Niemczech i w Bułgarii. To był trzyletni projekt i miał taki wymiar praktyczny, nie tylko nasi uczniowie wyjeżdżali do zaprzyjaźnionych szkół, ale również my przyjmowaliśmy tutaj gości. Teraz wszystko zależy od tego, jaką treścią wypełnimy to dzisiejsze, wstępne i ramowe porozumienie. Liczę na to, że będziemy tutaj gościć uczniów, nauczycieli i rodziców z Litwy i może również my tam pojedziemy. Bardzo by się nam marzył np. taki projekt „Śladami Mickiewicza”.
Na wspólne projekty unijne liczy też dyrektorka szkoły na Litwie.
– Bo żeby coś zdziałać, żeby wyjechać, to potrzebne są finanse – przyznaje Renata Krasowska, dyrektorka Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie. – Będziemy zabiegali o to, żeby mogło dojść do spotkania uczniów tych dwóch szkół. To może być wspólne przedsięwzięcie np. z okazji święta patriotycznego, możemy połączyć zespoły, bo mamy polski zespół ludowy pieśni i tańca, który jest bardzo rozśpiewany i roztańczony. Można zrealizować wiele pięknych, wspólnych działań.
W nawiązaniu kontaktu między tymi szkołami pomogli: Mieczyslaw Jurek, przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego (organizacja ta stale wspiera szkołę na Litwie), oraz Władysław Diakun, burmistrz Polic. Oni też byli obecni przy podpisywaniu porozumienia.