Przypominamy. Za granicę zabierz EKUZ

Jeśli ktoś się spieszy, może się wybrać po ten dokument np. do oddziału NFZ w Szczecinie przy ul. Arkońskiej

Ten dokument może się przydać na zagranicznych wakacjach, w Europie. Jeśli się okaże niepotrzebny, tym lepiej, bo to najprawdopodobniej będzie oznaczało, że spędziłeś urlop bezpiecznie i w zdrowiu.  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego bardzo się przydaje w razie nagłego zachorowania. Niech więc będzie w pakiecie dokumentów, które z nami podróżują.

Wakacje trwają w najlepsze, więc na pewno warto o tym przypomnieć.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest honorowana w Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także na terytoriach zamorskich: francuskich, portugalskich, hiszpańskich (Majorka i Wyspy Kanaryjskie).  A uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej w przypadkach nagłych, np. nagłego pogorszenia stanu zdrowia czy urazu, w zakresie niezbędnym – określanym przez lekarza, w placówce, która ma umowę z powszechnym ubezpieczycielem – odpowiednikiem NFZ, na zasadach obowiązujących w danym kraju – czyli (jak to obrazuje NFZ), jeśli ubezpieczony obywatel danego kraju np. Francuz za coś nie płaci, to my też nie zapłacimy; jeśli płaci, to my także zapłacimy i nie otrzymamy zwrotu poniesionych kosztów.

Jeśli zdarzy się, mimo posiadania EKUZ, że za coś zapłacimy, zachowajmy rachunek. Po powrocie do Polski można złożyć do NFZ wniosek o zwrot kosztów. Ale uwaga – nie każdy poniesiony wydatek może być zrefundowany.

Jak uzyskać EKUZ

O tę kartę możemy wnioskować np. na swoim IKP, w aplikacji mojeIKP przez profil zaufany lub e-PUAP – jeśli wniosek złożymy w systemie elektronicznym, to mamy podgląd, na jakim etapie znajduje się jego realizacja. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z mniej więcej dwutygodniowym oczekiwaniem na EKUZ.

Jeśli ktoś się spieszy, może się wybrać po ten dokument do oddziału NFZ w Szczecinie przy ul. Arkońskiej oraz do jego delegatury w Koszalinie, a także punktu obsługi przy ul. Citroena w szczecińskich Zdrojach – w siedzibie ZUS. Wniosek można wypełnić na miejscu, a EKUZ otrzymać od ręki, oczywiście bezpłatnie.

EKUZ można uzyskać dla swoich nieletnich dzieci oraz – bez upoważnienia – dla małżonka.

Osoba, która ukończyła 18 lat i nadal się uczy lub studiuje, a chce uzyskać EKUZ, musi okazać dokument potwierdzający pobieranie nauki, tj. np. legitymację uczniowską lub studencką.

W razie zagubienia EKUZ, gdy konieczne okazuje się leczenie szpitalne, można wystąpić do oddziału NFZ o wydanie certyfikatu zastępującego EKUZ – aby nie zapłacić za leczenie. Od niedawna o taki certyfikat zastępujący EKUZ można wystąpić  zdalnie w aplikacji mojeIKP. Certyfikat zostanie przekazany w formie elektronicznej na telefon.

I uwaga – całodobowa bezpłatna infolinia NFZ to 800 190 590 – warto zapisać ten numer i z niego skorzystać w razie pytań lub wątpliwości.

Warto też pomyśleć, żeby przed wyjazdem wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie, bo np. może się okazać, że w małej miejscowości wypoczynkowej (w której spędzamy wakacje) nie ma publicznej przychodni i trzeba skorzystać z pomocy prywatnie.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.