Energetyczne porozumienia

Od lewej Arkadiusz Misiuro (członek zarządu Enea Oświetlenie), Krystian Kowalewski (burmistrz Polic), Zdzisław Kowalski (prezes Enea Oświetlenie)

Trzy słupy z ładowarkami do pojazdów elektrycznych postawi w Policach spółka Enea Oświetlenie. A także w ciągu 12 miesięcy wymieni wszystkie swoje oprawy oświetleniowe znajdujące się na terenie gminy na energooszczędne LED i zainstaluje oświetlenie ulicy Rurowej – na odcinku od ul. Roweckiego do ul. Tanowskiej. To wszystko wykona na swój koszt, co potwierdziła we wtorek podpisami złożonymi na dwóch umowach z Gminą Police.

Pewne zobowiązania zaciągnęła też Gmina Police. Zgodnie z podpisanymi porozumieniami ma zapewnić odpowiednio oznakowane miejsca parkingowe przy słupach z ładowarkami, wymienić swoje oprawy oświetleniowe na energooszczędne (na terenie gminy do wymiany jest w sumie 2406 lamp, z czego 660 należy do Gminy) i dla oświetlenia ul. Rurowej dostarczyć dokumentację projektową.

Burmistrz Polic, Krystian Kowalewski, podkreślił, że głównym celem zawartych umów jest poprawa efektywności wykorzystania zasobów finansowych i energetycznych gminy, a także podniesienie estetyki i bezpieczeństwa w mieście.

W ciągu 12 miesięcy chcemy wymienić wszystkie oprawy, które nie są jeszcze wymienione w Gminie Policach, na oświetlenie LED – mówił.

Prezes zarządu spółki Enea Oświetlenie, Zdzisław Kowalski, zwrócił uwagę na wymierne korzyści związane z tą inwestycją.

To daje konkretne oszczędności w rachunkach gminy, bo rzędu 60% w stosunku do tego, co obecnie gmina musiała płacić za to oświetlenie – powiedział.

Dla samej spółki, jak podkreślono, kluczowe zaś jest zacieśnienie współpracy z samorządem.

Mieszkańcy zyskają jaśniejsze i bezpieczniejsze ulice, a gmina zaoszczędzi na rachunkach za prąd – zaznaczył burmistrz Krystian Kowalewski.

Z szacunków wynika, że te oszczędności mogą przekroczyć nawet pół miliona złotych w skali roku.

Drugie porozumienie Gminy Police ze spółką Enea Oświetlenie dotyczy instalacji słupów oświetleniowych z ładowarkami dla pojazdów elektrycznych. Będą takie trzy, dostępne dla użytkowników samochodów, hulajnóg i rowerów elektrycznych. Korzystanie z nich będzie odpłatne.

My będziemy ustalać cenę za kilowatogodzinę tej energii elektrycznej pobieranej z tej ładowarki – wyjaśnił prezes, i dodał, że cena będzie konkurencyjna w stosunku do innych operatorów na rynku.

Pierwsza taka ładowarka została już zainstalowana w Policach – przy Urzędzie Miejskim, a jej uruchomienie nastąpi w ciągu najbliższych tygodni po formalnym zatwierdzeniu przez Urząd Dozoru Technicznego.

Burmistrz przyznaje, że liczy na to, że w przyszłości sieć tych ładowarek słupowych będzie się w Policach rozrastać. Obecnie projekt ten jest traktowany jako zadanie pilotażowe. Jak wyjaśniono, Enea Oświetlenie instaluje pierwsze takie ładowarki także w innych miastach (w Szamotułach i w Szremie) i na podstawie doświadczeń z tych lokalizacji spółka będzie oceniać funkcjonowanie oraz opłacalność przedsięwzięcia.

Dla rentowności każdej ładowarki kluczowe jest jej wykorzystanie. Zgodnie z biznesplanem, aby inwestycja była opłacalna, dziennie powinny odbywać się co najmniej dwa ładowania samochodów na jednej takiej ładowarce. Należy też uwzględnić, że są to urządzenia wolnego ładowania (maksymalnie 22 kW), przeznaczone do dłuższego postoju pojazdu (co najmniej godzina), a nie szybkiego uzupełniania energii.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.