Lekarza rodzinnego można zmienić bezpłatnie dwa razy w roku. Nie trzeba się „wypisywać” u dotychczasowego ani w przychodni. Wystarczy nowa deklaracja.
Wybór lekarza rodzinnego i pielęgniarki jest konieczny, bo bez tego nie będziemy mogli korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Robimy to składając odpowiednią deklarację w wybranej przychodni. Kobiety oraz niemowlęta (obu płci, do ukończenia 2 miesiąca życia) objęte są także opieką położnej.
Lekarza rodzinnego, pielęgniarkę i położną można zmienić za darmo dwa razy w roku kalendarzowym. Robi się to bezpośrednio w przychodni (tej, w której przyjmuje wybrany lekarz), po prostu składając nową deklarację.
Trzecia zmiana jest już płatna. Kosztuje 80 złotych, podobnie jak kolejna. Opłatę wnosi się na konto Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Uwaga: do limitu nie jest wliczana zmiana lekarza, pielęgniarki czy położnej, jeśli następuje ona z powodów niezależnych od pacjenta. Czyli na przykład gdy przychodnia przestaje świadczyć usługi POZ albo lekarz zmienił miejsce pracy. „Bezkarna” jest też zmiana spowodowana przeprowadzką.