Od poniedziałku (7 lipca) na granicy z Niemcami zostaną wprowadzone kontrole. Będą wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, wspieranych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerię Wojskową, na 19 przejściach granicznych w województwie zachodniopomorskim.
Cel i charakter kontroli
Kontrole będą miały charakter selektywny. Ich celem jest zapobieganie przypadkom nielegalnego przekraczania zachodniej granicy w stronę Polski. Mają być prowadzone tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch mieszkańców i turystów.
Kontrole graniczne wprowadzono na 30 dni, z możliwością przedłużenia tego okresu.
Zasady przekraczania granicy
Straż Graniczna jest odpowiedzialna za przygotowanie i prowadzenie kontroli. Zasady ruchu granicznego zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W województwie zachodniopomorskim wskazano 19 punktów, w których dozwolone jest przekraczanie granicy polsko-niemieckiej. Przekraczanie granicy w innych miejscach jest zabronione. Osoby podróżujące powinny posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości: paszport lub dowód osobisty.
Przyczyny wprowadzenia czasowych kontroli granicznych to m.in. zmiana niemieckiego prawa w zakresie migracji oraz praktyki utrudniające ustalenie, czy osoby zawracane do Polski powinny tu trafić. Strona niemiecka również przedłużyła swoje czasowe kontrole na granicach.
Lista przejść granicznych w województwie zachodniopomorskim
- Gozdowice – Güstebieser Loose
- Siekierki
- Osinów Dolny – Hohenwutzen
- Krajnik Dolny – Schwedt
- Widuchowa
- Gryfino
- Gryfino – Mescherin
- Szczecin – Gumieńce
- Rosówek – Rosow
- Kołbaskowo – Pomellen
- Warnik
- Lubieszyn – Linken
- Buk – Blankensee
- Dobieszczyn
- Świnoujście
- Świnoujście kanał torfowy
- Świnoujście – Garz
- Świnoujście – Ahlbeck
- Świnoujście promenada
opr. na podstawie komunikatu Centrum Prasowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego