Zbierali makulaturę, uczestniczyli w potyczkach ekologicznych, malowali, wyklejali, tworzyli eko-stworki z odpadów komunalnych, a nawet kręcili krótkie filmy… Wszystko po to, by przyczynić się do ratowania Ziemi. Przypominali sobie, i dorosłym, że „Ziemię ratujesz, gdy śmieci segregujesz”. Zaangażowało się w to około tysiąca uczniów polickich szkół podstawowych.
Dwie uczennice, Zosia Maczuga (z SP w Tanowie) i Zuzia Kulpińska (z SP nr 1 w Policach), ze swoim ekologicznym przekazem teraz — w pośredni sposób — docierają do wszystkich mieszkańców gminy. Bo właśnie ich prace, wykonane w konkursie plastycznym, zyskały uznanie jury i zostały wybrane do przeniesienia na nowe śmieciarki Trans-Netu.
– Prace te zostały przekazane do specjalistycznej firmy, która zajęła się wykonaniem projektu graficznego i ten projekt graficzny został przeniesiony na śmieciarki – tłumaczyła (podczas piątkowej prezentacji tak ozdobionych śmieciarek, w obecności laureatek konkursu) Eliza Budas, prokurent spółki gminnej Trans-Net.
Autorki prac przedstawiły naszą planetę — Ziemię z roślinnością, wodą, po prostu żyjącą. A przy niej kolorowe pojemniki, oznaczone symbolami różnych frakcji odpadów. I hasło, z którego jasno wynika, jak te elementy się ze sobą łączą: „Ziemię ratujesz, gdy śmieci segregujesz”.
W podsumowaniu tego projektu warto też zauważyć, że zbiórka makulatury w polickich podstawówkach przyniosła aż 3 tony 660 kg tego surowca wtórnego (nagrodą były bony pieniężne dla szkół), i w tej konkurencji najlepsza okazała się SP w Trzebieży.
Uczniowie też wizytowali miejsca na terenie gminy oraz w sąsiednim Szczecinie, w których odpady są składowane, przetwarzane czy spalane w sposób, który przynosi korzyść mieszkańcom i planecie.
Projekt zorganizował Wydział Gospodarki Odpadami UM w Policach we współpracy ze spółką Trans-Net oraz z Zakładem Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym.