45 laptopów dla polickich uczniów. Zebrali, naprawili, przekazali…

Do polickich uczniów trafiło 45 laptopów ze społecznej akcji. Zorganizowały ją dwie osoby. Ale bez zaangażowania firm, instytucji i osób prywatnych takiego efektu by nie było.

Pomysłodawcą tej akcji był Mariusz Wojdak – policzanin, informatyk, prowadził już akcję bezpłatnego serwisowania komputerów dla uczniów polickich szkół. Do współpracy zaprosił polickiego samorządowca Grzegorza Ufniarza. O akcji informowali w internetowych grupach społecznościowych.

– Zaczęliśmy 1 kwietnia – relacjonuje Grzegorz Ufniarz. – Przyjmowaliśmy sprzęt od darczyńców z Polic, a także spoza gminy. Przekazywały go osoby prywatne, firmy, instytucje.

Mariusz Wojdak przekazany sprzęt dostosowywał do potrzeb uczniów. Nie zawsze było to proste, bo używane laptopy wymagały często wymiany części. Zdobywał je i montował. Ratował nawet te, które wydawały się już nie do uratowania. Sam przyznał, że na naprawę sprzętu poświęcił ponad 90 godzin.

– Sprzęt był w różnym stanie, ale większość udało się dostosować – mówi Mariusz Wojdak. – Chciałbym podziękować firmom i osobom prywatnym, które ten sprzęt przekazywały. A także żonie za cierpliwość, bo przez dwa miesiące nasze mieszkanie wyglądało jak serwis komputerowy.

Inicjatorzy zbiórki już na początku zdiagnozowali potrzeby polickich uczniów.

– Z naszego rozpoznania wynikało, że natychmiast potrzeba około 80 komputerów, że tylu uczniów ma problem z dostępem do sprzętu potrzebnego do zdalnej nauki – mówi Grzegorz Ufniarz. – Sytuacje były różne. Np. w domu był komputer, ale tak stary, że nie mógł udźwignąć ciężaru aplikacji do nauki. W innym przypadku był komputer, ale np. bez kamerki. Sporo też było takich sytuacji, że w domu był jeden komputer, a troje uczniów i zajęcia o tych samych godzinach.

Udało się zebrać, przygotować i przekazać uczniom 45 laptopów.

– Przygotowane komputery przekazywaliśmy szkołom, a one uczniom – mówią inicjatorzy i organizatorzy akcji. – Te komputery są już własnością tych uczniów.

W trzecim i czwartym etapie akcji została też uruchomiona zrzutka, która przyniosła 2400 zł i pozwoliła na zakup 4 kompletnych laptopów.

40 laptopów dla szkół realizujących zdalne nauczanie kupiła też gmina. One również mogą być wypożyczane potrzebującym uczniom z polickich szkół. To oznacza, że w gminie każdy uczeń powinien już mieć dostęp do potrzebnego w nauce sprzętu.

Na zdjęciu: Realizatorzy projektu „Zbiórka laptopów dla potrzebujących uczniów szkół w Policach” w czwartek (21 maja) na konferencji prasowej zrelacjonowali jego przebieg.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.