Tego badania nie powinnaś zaniedbać. Szybka diagnoza to skuteczne leczenie

fot. archiwum

Regularne badanie cytologiczne pozwala na wczesne zdiagnozowanie raka szyjki macicy i pełne wyleczenie. To badanie można wykonać bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego, który teraz obejmuje większą grupę kobiet. I choć powiat policki jest w zachodniopomorskiej czołówce pod względem zgłaszalności pań na to badanie, to jest tu jeszcze co poprawiać. W trwającym właśnie Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy tego tematu przemilczeć nie można, niech będzie okazją do umówienia się na badanie.

Bezpłatna cytologia w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy adresowania jest obecnie do kobiet od 25 do 64 roku życia. Można ją wykonywać co 3 lata. Do listopada ubiegłego roku program ten obejmował mniejszą grupę wiekową – od 25 do 59 lat. Obecnie adresatek programu jest w Zachodniopomorskiem prawie pół miliona. Ale do tej pory skorzystało z niego zaledwie 16 proc. uprawnionych kobiet.

– Cytologia nie wymaga skierowania; badanie trwa kilka minut; można je wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym, który ma umowę z NFZ – zaznacza Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – W naszym województwie takich gabinetów jest około 120. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne.

I uwaga: kobiety młodsze i starsze niż adresatki programu profilaktycznego mają prawo do bezpłatnej cytologii diagnostycznej – w ramach porady u lekarza specjalisty. To on decyduje, czy takie badanie należy wykonać.

W ubiegłym roku z profilaktycznej cytologii w Zachodniopomorskiem skorzystało niecałe 17 procent uprawnionych kobiet. Sam powiat policki wypada lepiej, bo tutaj zrobiło to 23,32 proc., co stawia go na drugim miejscu w regionie. To jednak wciąż niezadowalający wynik.

Wykaz gabinetów ginekologicznych publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ oraz dostępny pod numerem całodobowej bezpłatnej infolinii 800 190 590.

Rakowi szyjki macicy zapobiegają też szczepienia przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Zalecane są w szczególności osobom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego. W Polsce powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV realizowany jest od ubiegłego roku i skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Wykaz punktów szczepień przeciw HPV również publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ oraz dostępny pod numerem całodobowej bezpłatnej infolinii 800-190-590.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.