Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. MOK znów z kulturą i muzyką na żywo

Wracają bezpośrednie spotkania z kulturą i muzyką na żywo. W Policach. Miejski Ośrodek Kultury przygotował taką formę spotkań, która umożliwi przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa związanych z obowiązującym wciąż stanem epidemii. Pierwszy koncert plenerowy już w najbliższą sobotę (11 lipca).

Z zajęciami od połowy czerwca

Miejski Ośrodek Kultury od połowy czerwca przywraca różne formy swojej działalności. Nie jest łatwo, bo wciąż obowiązują obostrzenia sanitarne. Na stronie tej instytucji można więc znaleźć regulaminy dotyczące uczestnictwa w różnych zajęciach.

– Mamy wiele form działalności, więc tych regulaminów jest dużo – przyznaje Anna Ryl, dyrektor MOK w Policach. – Oddzielny dotyczący zajęć, oddzielny dotyczący imprez, oddzielny dotyczący funkcjonowania Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej, filii w Trzebieży, imprez plenerowych. W zależności od rodzaju działalności obowiązują nas określone przepisy.

Regulaminy opracowane zostały na podstawie wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bardzo szczegółowo opisują liczbę osób, które mogą wziąć udział w danych zajęciach, jaką przestrzeń trzeba im zapewnić (min. 10 m2 na osobę), jakie środki ochrony zastosować.

– Bardzo nas to ogranicza – przyznaje dyrektor MOK. – Mamy więc te grupy teraz mniej liczne. Najtrudniej jest w przypadku grup tanecznych, bo one nie mieszczą się w sali baletowej (to 12-15 osób). Wykorzystujemy więc do tych celów scenę. Ona jest dla nich teraz salą prób.

Po przerwie – apetyt na kulturę

MOK wraca do pracy, ale w sposób bardzo zorganizowany. Są zajęcia zarówno otwarte (np. ceramika, plastyka), jak i dla grup, które funkcjonują tutaj na stałe (np. balet, teatr). Tutaj można znaleźć plan na lipiec (także regulamin i stosowne oświadczenia)

– Odbywają się zajęcia we wszystkich możliwych zakresach, zarówno wokalne, jak i te dla najmłodszych dzieci: „Smokuś” – wymienia Anna Ryl. – Na cały lipiec zaplanowane są zabawy z historią, zajęcia wokalne w grupach, warsztaty bębniarskie, warsztaty teatralne. Można się dopisywać do tych grup. Oferta jest duża, podana na naszej stronie internetowej, na Facebooku.

Ale na zajęcia trzeba się wcześniej umówić – zgłosić telefonicznie chęć udziału. W recepcji jest prowadzona lista uczestników. Bo trzeba przestrzegać limitów, właśnie ze względów sanitarnych. Na jednych zajęciach może być 6 osób, na innych – 5. Wszystko zależy od tego, w jak dużych pomieszczeniach się odbywają. Żeby zwiększyć możliwości, MOK zmienia miejsca prowadzenia niektórych zajęć.

– Sprowadziliśmy z piętra pracownię ceramiczną, do holu, jest teraz w miejscu szatni, żeby z zajęć mogło skorzystać więcej osób – mówi dyrektor.

Przed przyjściem na zajęcia dziecko musi przynieść zgodę rodzica. Osoba dorosła sama zaś składa oświadczenie, że jej stan zdrowia pozwala na udział w zajęciach.

– Takie oświadczenia są przechowywane przez dwa tygodnie, później są niszczone – mówi dyrektor. – Mamy wyznaczone miejsce do odizolowania osoby, która by się źle poczuła, są opracowane procedury, na wypadek gdyby ktoś zachorował. Wtedy oświadczenia byłyby analizowane, żeby zidentyfikować osoby, które się spotykały.

Na teren MOK można wejść tylko z maseczką. Ale już na samych zajęciach nie są one obowiązkowe. Instruktorzy zaś są wyposażeni w przyłbice. W kilku miejscach jest możliwa dezynfekcja rąk.

Imprezy w plenerze

– Obowiązek bycia w maseczce na terenie MOK jest głównie na sali widowiskowej – informuje dyrektor. – Ale w takiej maseczce jest duszno i nieprzyjemnie. Dlatego imprezy przenosimy obok, na zewnątrz. Już postawiliśmy scenę. Bo na koncertach plenerowych maseczki nie obowiązują. Może w nich uczestniczyć do 150 osób.

I właśnie 11 lipca MOK rozpoczyna cykl koncertów plenerowych.

– Mamy 80 leżaków, które postawimy na trawniku, i swoją scenę – mówi Anna Ryl. – Chcemy taki cykl koncertów organizować do 15 sierpnia, w każdą sobotę o godz. 20.

To będzie cykl imprez – MOKarte. Tutaj można przeczytac o zaplanowanych w tym cyklu koncertach.

– Dla nas to nowe doświadczenie, pierwszy koncert nam pokaże, jakie jest zainteresowanie – przyznaje dyrektor. – Ale stwierdziliśmy, że trzeba zaproponować spotkanie z kulturą, muzyką na żywo. Mam nadzieję, że pogoda będzie nam sprzyjała i te plenerowe koncerty będą mogły tutaj, w takim nowym miejscu i z letnim nastrojem, się odbywać.

MOK będzie też cały czas obserwował rozwój sytuacji. Możliwe, że w kolejnych tygodniach obostrzeń będzie mniej.

– Na 15 sierpnia mamy zaplanowany koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej – zapowiada Anna Ryl. – Jeśli te reżimy (do 150 osób) zostaną zniesione, to zrobimy go w Parku Staromiejskim. Jeśli nie, to zostaniemy tutaj, bo tu jest bardzo ograniczone miejsce i jesteśmy w stanie kontrolować tę liczbę osób.


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.