Burmistrz Polic apeluje do mieszkańców

Burmistrz Polic Władysław Diakun zaapelował do mieszkańców o przestrzeganie wprowadzonych w całym kraju ograniczeń związanych z ogłoszoną epidemią koronawirusa. Dodaje też, że na chwilę obecną nie ma na terenie gminy potwierdzonego przypadku zachorowania.

– Przypominam Państwu, że w trosce o zdrowie mieszkańców do odwołania zamknięte zostały instytucje kultury tj. biblioteki, Miejski Ośrodek Kultury, TOEE oraz wszystkie obiekty sportowe, jak i szkoły oraz inne jednostki oświatowe – napisał w swoim apelu burmistrz. – Proszę o rozsądek i niegromadzenie się na boiskach, skate parku czy placach zabaw.

Zwraca uwagę, że obowiązuje zakaz korzystania z placów zabaw, bo takie zarządzenie wydało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Za złamanie tego zakazu można otrzymać mandat w wysokości do 5 tys. zł.

– W tym momencie każde skupisko ludzkie może być źródłem zarażenia koronawirusem – dodaje burmistrz Władysław Diakun. – Pomimo monitorowania miasta przez patrole policji/straży miejskiej, każdego mieszkańca proszę o rozsądek przy wychodzeniu poza miejsce zamieszkania, od tego zależy zdrowie nasze i wszystkich osób, z którymi później dana osoba ma kontakt. Na chwilę obecną nie ma oficjalnych informacji o zachorowaniach na terenie Gminy Police.

W apelu burmistrza przedstawione są nowe obostrzenia ministerialne (poniżej ta część apelu):

 • Zostały wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy Gminy Police nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.
 • W ostatnich dniach zostały wprowadzone zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Rząd polski zdecydował się na ograniczenie imprez ​masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.
 • Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenia nie dotyczą:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne!

 • przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
 • środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie lub tramwaju tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Zależy mi na tym, aby Państwo mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.​

Całkowity zakaz zgromadzeń !

 • nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Nie dotyczy to jednak spotykań z najbliższymi.
 • zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcam jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
 • zakłady pracy. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji. Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Granice Polski zostały zamknięte do 13 kwietnia włącznie. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Proszę i zalecam stosowanie się do nowych nakazów w celu ograniczenia rozszerzania się epidemii.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.