Chcesz znać swoją emeryturę? Sprawdź stan konta w ZUS

oddział ZUS w Szczecinie
fot. archiwum

Można już sprawdzić przez internet swoją prognozowaną emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont. Składki można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

– Udostępniona informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 r. po ostatniej rocznej waloryzacji składek – wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Wskazuje też, jaką kwotę ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS i jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Prezentuje również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

Osoby, które w roku 2021 skończyły co najmniej 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Dowiedzą się, jakiej kwoty mogą się spodziewać, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach i pracując do wieku emerytalnego. Inny wariant prognozy pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować, a emeryturę miał wyliczoną wyłącznie z dotychczasowych składek.

– Warto pamiętać, że to tylko prognoza – zastrzega Karol Jagielski. – Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

Informację o stanie konta i prognozę emerytury można znaleźć na PUE w panelu „ubezpieczony”. W menu po lewej stronie należy wybrać „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2021 r.”.

Kto jeszcze nie ma konta w platformie, może je założyć w każdej chwili przez internet lub w placówce Zakładu. Warto to zrobić – profil na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o świadczenia rodzinne i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.