Darmowe badania dla mężczyzn. W CH Galaxy

W sobotę, 19 listopada, zorganizowane zostaną bezpłatne badania, z których będzie mogło skorzystać co najmniej kilkuset mężczyzn. Ich celem jest wczesne wykrywanie nowotworów jądra i nowotworów prostaty.

Mobilny gabinet lekarski zostanie przygotowany w CH Galaxy (Szczecin, al. Wyzwolenia 18). W godzinach 10-20 będzie można tam wykonać badania USG jąder oraz testy PSA. Badania ultrasonografem przeprowadzać będą lekarze specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK2 PUM w Szczecinie. Testy PSA – studenci medycyny.

Są to badania przesiewowe.

– Bardzo często słyszymy „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ale wielu z nas zapomina o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach – podkreśla Piotr Grudziecki, prezes Stowarzyszenia Fizjosport, które organizuje profilaktykę nowotworową „Męskie Zdrowie Szczecin 2022”. – O chorobach, niestety, dowiadujemy się zbyt późno! Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja.

Podczas dwóch ostatnich edycji przebadanych zostało 1500 mężczyzn. Wykryto osiem przypadków nowotworów.

Lekarze zachęcają do badań i przypominają, że w Polsce jest najwyższa w Europie śmiertelność pacjentów z nowotworem jądra. Aż 15% – przy średniej UE wynoszącej 5%. Wynika to z niewystarczającej edukacji, wstydliwości pacjentów, strachu przed badaniami. Na raka jądra zapada w Polsce 2000 mężczyzn rocznie. Statystycznie co 40 godzin jeden z nich umiera.

Natomiast raka prostaty diagnozuje się co roku u 15 tysięcy Polaków. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany „męski” nowotwór. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn.

Pomysłodawcą ogólnopolskich bezpłatnych badań przesiewowych mężczyzn jest Fundacja Kapitan Światełko – organizator akcji „Mosznowładcy”. W Szczecinie w przeprowadzanie badań zaangażowani są lekarze SPSK2 PUM, SPSK1 PUM oraz studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia IFMSA Oddział Szczecin.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.