W ostatnich tygodniach zdecydowanie więcej czasu spędzamy przed komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi. Wpatrujemy się w monitory, tablety, telefony… To na pewno nie jest obojętne dla naszych oczu. Warto więc o nie teraz szczególnie zadbać.
Zapewne osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem, dostrzegają, że ich oczy stają się przekrwione, odczuwają dyskomfort, bo mają wrażenie, że w oku znajduje się jakieś ciało obce, a po odejściu od komputera przez chwilę gorzej widzą na odległość. Tak, to możliwe efekty długiego wpatrywania się w monitor. Odbijać się mogą na naszym ogólnym samopoczuciu.
Mniej mrugamy, mniej nawilżamy
– Jeśli przed komputerem siedzimy godzinami, to na pewno dochodzi do zwiększonej „męczliwości oczu”, tzw. syndromu widzenia komputerowego – mówi prof. dr hab. Wojciech Lubiński, kierownik II Kliniki Okulistyki w SPSK2 nr 2 w Szczecinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki. – Syndrom ten objawia się ogólnym przemęczeniem oczu występującym już po 3-4 godz. ciągłej pracy, zespołem suchego oka jako konsekwencja rzadszego mrugania i nieprawidłowego rozprowadzania łez po rogówce, co powoduje wysuszenie, swędzenie, pieczenie oczu, uczucie ciała obcego czy podwójne widzenie, pogorszenie widzenia wynikające ze zmniejszenia zdolności akomodacyjnych oka, zaczerwienienie oczu.
Do przyczyn wywołujących syndrom widzenia komputerowego należą:
- zbyt rzadkie mruganie (prawidłowo mrugamy 16-20 razy na minutę, pracując przy monitorze – 4-6 razy)
- zła pozycja monitora – ekran umieszczony za blisko lub za daleko lub pod złym kątem
- małe znaki tekstowe
- odbicia i odblaski od ekranu monitora
- nieprawidłowa jasność i kontrast monitora
- brak przerw w korzystaniu z monitora
- nieprawidłowa korekcja wzroku
Ważne przerwy i ochrona
– Przede wszystkim trzeba sobie robić przerwy w pracy przy komputerze – podpowiada profesor. – 20 na 20, to znaczy 20 minut pracy, 20 sekund przerwy patrząc w tym czasie na odległy punkt i intensywnie przy tym mrugając. Należy minimalizować odbicia światła przez zmniejszenie światła zewnętrznego przez używanie zasłon czy rolet na okna. Dbamy o nawilżenie oczu poprzez świadome mruganie, możemy stosować krople nawilżające szczególnie u osób noszących szkła kontaktowe lub przebywających w suchych pomieszczeniach. Warto również pracować w okularach antyrefleksyjnych, które redukują odbicia i odblaski od monitora, poprawiają kontrast widzenia, są barierą dla fal elektromagnetycznych.
Agnieszka Spirydowicz, promotor zdrowia
fot. Free-Photos / Pixabay
Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!