Dwie polickie szkoły do likwidacji. Jedna tylko formalnie

Policcy radni podjęli dzisiaj dwie uchwały o zamiarze likwidacji szkół – Szkoły Podstawowej nr 2 w Policach i Szkoły Filialnej w Niekłończycy. „Dwójka” po prostu stanie się częścią SP nr 5. A Szkoła Filialna w Niekłończycy i tak już nie ma uczniów.

„Dwójka” do „piątki”

Likwidowane szkoły mają wieloletnią tradycję, np. Szkoła Podstawowa nr 2 funkcjonuje w Policach już od ponad 60 lat. Prawdopodobnie to jej ostatni rok szkolny. Ale uwaga – w budynku cały czas będą się uczyć osoby z rejonu. Jak obecnie – od 1 do 6 klasy.

– Szkoła funkcjonuje obecnie w strukturze z klasami 1-6 – informował radnych Witold Stefański, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM w Policach. – Klasy 7 i 8 realizują obowiązek nauki w SP nr 5. I to jest zgodne z prawem, na podstawie uchwały Rady Miejskiej można tych uczniów przenosić. Ale to będzie mogło trwać tylko do roku 2023. Później nie będzie można już na tych zasadach przenosić uczniów po klasie 6 do innej placówki. Uczniowie z tej szkoły musieliby realizować obowiązek nauki w niej także w klasie 7 i 8. To bardzo by skomplikowało jej funkcjonowanie (to mała placówka – red.): musiałyby być tam dwie zmiany, uczniowie uczyliby się w gorszych warunkach.

Dlatego powstał projekt uchwały, który może ten problem rozwiązać. Szkoła ma być zlikwidowana, ale tylko formalnie.

– Chcielibyśmy budynek tej szkoły przekazać do SP nr 5 – tłumaczy Witold Stefański. – SP nr 5 miałaby więc dwa budynki szkolne. Uczniowie SP nr 2 z klas 1-6 w dalszym ciągu mogliby uczyć się w tej placówce, natomiast po klasie 6 realizowaliby obowiązek nauki w SP nr 5 – tak, jak to wygląda obecnie.

Radni przyjęli ten projekt uchwały o zamiarze likwidacji SP nr 2 w Policach. Ale potrzebna jeszcze będzie pozytywna opinia kuratora oświaty.

W Niekłończycy zabrakło uczniów

We wtorek (24 listopada) radni RM w Policach przyjęli także uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Filialnej w Niekłończycy – to placówka filialna szkoły w Trzebieży.

– To sytuacja szczególna – mówi Witold Stefański. – Na przestrzeni ostatnich kilku lat systematycznie malała liczba uczniów w tej szkole filialnej. W roku ubiegłym były tam już tylko dwie klasy, a w nich 10 uczniów. Od 1 września w budynku szkoły w Niekłończycy nie ma już żadnej klasy, żadnego oddziału. Ten projekt uchwały zakłada praktycznie usankcjonowanie tego, co realnie już ma miejsce. Ale chcielibyśmy tę sytuację uporządkować. Skoro nie ma uczniów, nie ma oddziałów, należałoby tę szkołę zlikwidować.

Dla uczniów z Niekłończycy i sąsiednich sołectw gmina zapewnia miejsca właśnie w placówce w Trzebieży. Ale nie tylko.

– Uczniowie z tych miejscowości mają zapewnione miejsce w szkole w Trzebieży – informuje naczelnik. – Wiem, że wielu z nich korzysta z innych szkół w Policach.

Także w tym przypadku uchwała dopiero otwiera drogę do kolejnych działań w kierunku likwidacji szkoły.

na zdjęciu: Likwidowana SP nr 2 w Policach

One Thought to “Dwie polickie szkoły do likwidacji. Jedna tylko formalnie”

  1. Mirosław Ławnik

    Smutna wiadomość.Właśnie w 1969 roku kończyłem w tej szkole ósmą klasę.(SP nr 2 w Policach)

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.