Gapowiczom drożej

Autobus linii 107 na pl. Rodła

Od dzisiaj (16 marca) gapowicze zapłacą więcej za jazdę bez biletu. Właśnie weszła w życie uchwała szczecińskiej rady miejskiej zmieniająca wysokość kar. Od dziś sięgają one nawet 400 złotych.

Opłata za przejazd bez biletu uiszczona u kontrolera lub w terminie do 7 dni wyniesie 200 złotych, później – 400,00 złotych. Więcej zapłacą także osoby, które bez dokumentu upoważniającego do zniżki będę jechać z biletem o mniejszym nominale. Po zmianach kara to 180 złotych, a 360 złotych w przypadku zapłaty po 7 dniach.

Statystyki pokazują, że 90 procent osób przyłapanych na jeździe bez biletów, które opłacają swoją karę, robi to w mniej niż tydzień – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. – Dla tych osób zmiany będą nieznaczne.

Pasażer, który zapomniał dokumentów lub biletów sieciowych, może je przedstawić w ZDiTM i anulować swoją karę w ciągu tygodnia od daty nałożenia mandatu. Opłata manipulacyjna za tę procedurę to 6 złotych.

Takich przypadków jest jednak niewiele. W roku 2017 było ich niespełna 230 – na około 35 tysięcy wszystkich nałożonych kar (czyli nie tylko dla gapowiczów, ale również np. za spowodowanie postoju tramwaju).

Przypominamy, że jazda na gapę jest kradzieżą – dodaje Hanna Pieczyńska. – Ważne jest uświadomienie sobie, że bilet kupuje się nie ze strachu przed mandatem, a ze względu na obowiązek i prawo. Uświadamiamy to już najmłodszym pasażerom podczas spotkań, licząc na to, że poczują się członkami społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnymi za swoje otoczenie.

Uchwała nr XXXVII/1093/18 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia 30 stycznia 2018 r. zmieniająca uchwałę w sprawie sposobu ustalenia w lokalnym transporcie zbiorowym wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.