Gmina nie może zrealizować programu szczepień przeciw grypie. Bo brak szczepionek

Około 500 osób skorzystało do tej pory z finansowanych przez gminę szczepień przeciwko grypie dla polickich seniorów. Zainteresowanie jest większe. Ale brakuje szczepionek. Burmistrz Polic zapewnia, że gmina gotowa jest zapłacić za szczepienia dla wszystkich swoich mieszkańców powyżej 65 roku życia.

– W sierpniu Gmina Police podpisała umowy z przychodniami Polvita i Consulta na realizację programu szczepień przeciwko grypie dla seniorów –mówił podczas wtorkowej (27 października) sesji burmistrz Polic Władysław Diakun. –  Wyrażamy gotowość zaszczepienia wszystkich mieszkańców gminy, którzy ukończyli 65 lat. Niestety, nie możemy w pełni zrealizować programu, z przyczyn od nas niezależnych. Na dzień dzisiejszy mogło z niego skorzystać około 500 osób. Jeżeli przychodnie otrzymają kolejne dostawy szczepionek, to mieszkańcy będą mogli się zaszczepić. Jak powszechnie wiadomo, w Polsce brakuje szczepionek przeciwko grypie i odpowiedzialności za to nie ponoszą przychodnie, apteki czy samorządy. Winę za tę sytuację ponosi wyłącznie rząd, który w dobie pandemii koronawirusa nie zapewnił Polakom możliwości zadbania o swoje zdrowie.

W gminie Police uprawnionych do skorzystania z tego programu profilaktycznego jest około 6,5 tysiąca osób. Oczywiście udział w nim jest dobrowolny. W ubiegłym roku np. zaszczepiło się 800 osób. W tym roku jednak spodziewano się większego zainteresowania, od początku też gmina deklarowała gotowość zwiększenia zarezerwowanej kwoty zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. Wystąpił jednak inny problem – właśnie związany z dostępnością szczepionek.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.