Hospicjum w budowie

wiecha na hospicjum

Hospicjum stacjonarne w Tanowie ma być gotowe do końca tego roku. Będzie w nim 19 łóżek dla podopiecznych – dzieci i dorosłych – którzy wymagają całodobowej opieki. Placówkę buduje Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów w Policach. Prace budowlane są już mocno zaawansowane. Na dachu przyszłego hospicjum zawisła już symboliczna wiecha.

Polickie Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów od lat pomaga chorym w stanach terminalnych w ich domach. Nie zawsze jednak można zapewnić warunki godnego umierania w domu. Dlatego organizacja podjęła trud budowy hospicjum stacjonarnego. Całkowity koszt inwestycji to 5,7 mln zł. Ale aż 70 procent tej kwoty, to dotacja unijna – z Regionalnego Programu Operacyjnego. Natomiast wkład własny stowarzyszenie zebrało z ofiarowanego przez mieszkańców powiatu i województwa jednego procenta podatku oraz z dotacji gmin i powiatu polickiego. Za to wsparcie podczas środowej uroczystości, związanej z symbolicznym zawieszeniem wiechy, dziękowała prezes organizacji – Aleksandra Mazur-Woroniecka.

Tak długo dążyliśmy do tego momentu, w którym będziemy mogli zawiesić tę wiechę – mówiła prezes. – Cierpliwie zbieraliśmy pieniądze. Bardzo dziękujemy tym, którzy co roku przekazują jeden procent swojego podatku na nasze stowarzyszenie. Dzięki tym osobom udało się zebrać ten wkład własny, zasilony przez gminy i powiat policki. To także dzięki wsparciu samorządów lokalnych to hospicjum powstaje. Dziękuję także lokalnym organizacjom pozarządowym, które nas wspierają, wiem już, że Lions Club Police odłożył pieniądze na okna. Pan Jan Ziętek (lokalny przedsiębiorca – red.) od początku nam pomaga. Mogłabym tak wymieniać wiele osób. A matką chrzestną pomysłu na hospicjum stacjonarne jest pani Róża Kłys. 

Prezes podkreślała także, że powstająca placówka ma mieć charakter domu rodzinnego, a nie ośrodka zdrowia.

Budowa placówki ruszyła w drugiej połowie 2015 roku. Zakończenie przewidziano na koniec 2018 r. Do dyspozycji podopiecznych oddanych ma być 19 łóżek, zaplecze medyczne, sanitarne i kuchenne.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.