Jeszcze można skorzystać z „Profilaktyki 40 plus”

fot. archiwum

Jeśli ktoś jeszcze nie skorzystał z pakietu bezpłatnych badań oferowanych w programie „Profilaktyka 40 plus” to nadal może to zrobić. Program trwa do końca tego roku.

To badania dla pań i panów, mających ukończone 40 lat – nie ma górnej granicy wieku. Wykaz placówek biorących udział w programie dostępny jest na stronie Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (nfz-szczecin.pl) i na bieżąco aktualizowany.

Pacjent ma prawo wyboru placówki, w której chce skorzystać z oferowanego pakietu. Ankietę kwalifikującą można wypełnić w Internetowym Koncie Pacjenta lub pod numerem infolinii (tel. 22 735 39 53). Jest też możliwość wypełnienia jej na miejscu – w niektórych placówkach biorących udział w programie. To na podstawie ankiety oceniane są czynniki ryzyka i wystawiane jest skierowanie na konkretne, oferowane w programie badania.

W pakiecie są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; AlAT, AspAT, GGTP (to badania krwi, pozwalające na ocenę funkcji wątroby); poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku wykrycia raka prostaty: PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Program ten obejmuje także pomiary wykonywane w punkcie diagnostycznym: ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Na badanie trzeba się umówić telefonicznie, przygotować zgodnie z zaleceniami diagnostów i zabrać ze sobą dowód osobisty. Z wynikami pacjent zgłasza się do lekarza POZ. Na ich podstawie może otrzymać skierowanie do specjalisty w celu dalszej diagnostyki lub leczenia.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.