Leczą zimnem. Kriokomora na NFZ

Nowa kriokomora została uruchomiona w Przychodni Rehabilitacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Kopernika 18 w Szczecinie. Można w niej leczyć choroby reumatoidalne, zwyrodnienia i zapalenia stawów, schorzenia neurologiczne, urazy czy kontuzje. Urządzenie udało się zakupić dzięki unijnym środkom REACT-EU pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Kriokomora znajduje się w przyziemiu budynku. Jest to zamykana kabina, w której powietrze schładzane jest przez mieszankę ciekłego azotu i tlenu. Jednocześnie może w niej przebywać do 4 osób, a zabieg trwa od 1 do 3 minut. Pajenci wchodzą ubrani w odzież dedykowaną do zabiegów (bawełniane spodnie i koszulki, opaski na uszy, podkolanówki, czapki, rękawiczki, maseczki na usta i nos oraz obuwie z drewnianą podeszwą, które jest na wyposażeniu przychodni). Po wyjściu, pod okiem fizjoteraputy, wykonują niezbędne ćwiczeni

Rehabilitacja jest bardzo skuteczną, wielokierunkową dziedziną medycyny – wyjaśniała podczas prezentacji nowego nabytku lek. med. Elżbieta Iglewska, kierownik Przychodni Rehabilitacjnej WOMP-ZCLiP w Szczecinie – Kriokomora jest tak naprawdę dla chorych i zdrowych. Krótkotrwałe (max. do 3 minut) przebywanie w temperaturze od -110 do –180 stopni Celsjusza wpływa na wzmocnienie odporności, ma zbawienne działanie przy wszystkich chorobach stawów, działa przeciwobrzękowo, pomaga w leczeniu SM, a u sportowców podnosi wydolność organizmu. A przy tym wszystkim jest naprawdę bardzo mało przeciwwskazań do tego tupu zabiegów. Po wyjściu z kriokomory pacjenci rozprowadzają zimno ćwicząc w świetnie wyposażonej sali gimnastycznej.

Z terapii będzie można skorzystać przede wszystkim w ramach świadczonych usług finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Decyduje o tym lekarz Poradni Reabilitacyjnej, do którego skierowanie może wystawić np. lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Przed rozpoczęciem cyklu zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej obowiązuje wizyta fizjoterapeutyczna.

Z kriokomory mogą korzystać pacjenci z całego województwa – czyli także z Polic.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.