Miał dwa promile i prowadził. Już wcześniej za jazdę „na podwójnym gazie” stracił prawo jazdy

Policcy policjanci zatrzymali w Tanowie kierowcę, który prowadził auto mając w organizmie 2 promile alkoholu. Funkcjonariusze poznali go, bo już wcześniej zatrzymali tego mężczyznę za kierowanie „na podwójnym gazie”. W styczniu właśnie za to stracił prawo jazdy. Teraz grozi mu 5 lat więzienia i dożywotnia utrata uprawnień do kierowania pojazdami.

Ten 53-latek w czwartkowy poranek (11 czerwca) wsiadł za kółko mając 2 promile alkoholu w organizmie.

– Policjanci ruchu drogowego z polickiej komendy w miejscowości Tanowo zauważyli samochód marki Renault, którego właściciela w styczniu tego roku zatrzymali za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości – relacjonuje sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach. – Mężczyzna stracił wtedy prawo jazdy a sprawa trafiła do sądu. Tym razem funkcjonariusze, widząc zbliżający się pojazd, którym kierował znany im 53-letni mieszkaniec powiatu, zajechali mu drogę i natychmiast rozpoczęli kontrolę.

Za chwilę miała się rozpocząć procesja Bożego Ciała, którą funkcjonariusze mieli zabezpieczać. Dzięki szybkiej reakcji i czujności policjantów być może nie doszło do tragedii.

– Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 53-latek miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu – informuje Katarzyna Leśnicka.

Kierowcy grożą surowe konsekwencje karne i finansowe. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za takie przestępstwo, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów – z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.