Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego alarmuje – rośnie liczba zachorowań na odrę. Ratunkiem są szczepienia. Ale warto wcześniej zbadać swoją odporność na tę chorobę.
W Szczecinie badania na oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko odrze oferuje m.in. szpital na Pomorzanach (Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM). Są odpłatne – kosztują 12 zł.
Wykonuje je Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPSK-2 – bud. K, piętro I lub Pracownia Immunologiczna – bud. III, w godzinach 7:30-17:00. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, nie trzeba być na czczo.
– Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego od początku roku do końca września w Polsce zgłoszono 1368 przypadków odry – informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy SPSK nr 2. – W takim samym czasie roku ubiegłego zanotowano 126 zachorowań. Niepokój epidemiologów budzi fakt, że obecny wzrost zachorowań na odrę wystąpił po prawie 10-letnim okresie z niewielką liczbą ognisk choroby, kiedy była ona bardzo dobrze kontrolowana, a nawet bliska eliminacji. Niestety związane jest to z obniżającym się odsetkiem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Wzrostowi liczby zachorowań na odrę można zapobiec utrzymując ponad 95% odsetek osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki MMR.
Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirus przenoszony drogą kropelkową. Możliwość zarażenia występuje około 5 dni przed pojawieniem się wysypki i do 3 dni po wystąpieniu wysypki u chorego.
fot. Pixabay
Staram się nie wchodzić do Odry.