Najpierw podwyżki, potem konsultacje

posiedzenie komisji infrastruktury

Władze Polic chcą najpierw o jedną trzecią podwyższyć opłaty za śmieci, a potem zrobić ponowne konsultacje społeczne na temat wyboru metody wyliczania opłat.  O podwyżkach radni mają zdecydować na sesji po świętach (25 kwietnia).

Burmistrz powiedział, że będziemy przeprowadzać konsultacje społeczne dotyczące metody naliczania opłaty – wyjaśnił radnym z komisji infrastruktury wiceburmistrz Maciej Greinert (Gryf XXI). – I to podtrzymujemy. Na razie zastanawiamy się nad formą przeprowadzenia tych konsultacji.

Deklaracja burmistrza padła przy uzasadnieniu zdjęcia z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany metody wyliczania opłat za śmieci. Jej przyjęcie oznaczałoby dla wielu gospodarstw podwyżki sięgające kilkuset procent.

Burmistrz zapowiedział też, że w kwietniu przedstawi radzie projekt uchwały o koniecznych podwyżkach w dotychczasowym systemie – dodał Maciej Greinert. – Czyli nie zmieniamy metody, a tylko podwyższamy opłaty o 33%. Skalkulowaliśmy to tak, żeby system nam się w tym roku mniej więcej bilansował.

Mamy jakiś raport, mamy niewypał z poprzedniej sesji – powiedział radny Sławomir Dmochowski (PiS). – Ludzie są zdezorientowani. Teraz fundujemy im podwyżki 33% i jest dodatkowe zamieszanie. A za chwilę wejdą konsultacje społecznie, które być może zakończą się jeszcze innym wynikiem. Czy nie lepiej było najpierw zrobić konsultacje, wybrać najlepszą metodę, naliczyć odpowiednią opłatę i z tym dopiero wyjść na sesji?

Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi – wyjaśnił Maciej Greinert. – Konsultacje będą. Ale nie czarujmy się, ile osób wzięło udział w pierwszych konsultacjach? 60 czy 80? Nie pamiętam, ale to było mniej więcej tyle.

Ale to jest glejt dla władzy – odpowiedzial Sławomir Dmochowski. – Jeśli przychodzi protestować jakaś niezadowolona grupa, którą dana metoda uderza po kieszeni, wtedy pan do nich wychodzi i mówi: drodzy państwo, były konsultacje, trzeba się było wypowiadać.

Może trzeba będzie jeszcze raz te wszystkie metody przedstawić, pokazać ich wady i zalety – podsumował Maciej Greinert. – I podyskutować na ten temat. Zobaczyć, co na ten temat powiedzą ci ludzie, którzy będą chcieli się wypowiedzieć. I wtedy byśmy od 1 stycznia albo wprowadzili nową metodę, albo zostawili starą, jeśli uznamy, że nikt nie chce zmian. Bo i takie dochodziły do mnie głosy.


Od redakcji:

Postanowiliśmy nieco odświeżyć pamięć i wiceburmistrzowi, i radnym:

  1. Ostatnie konsultacje w sprawie wyboru metody opłat za śmieci odbyły się w grudniu 2015 roku
  2. Wzięło w nich udział 1912 mieszkańców gminy Police
  3. Ponad dwie trzecie głosujących (1284 osoby – 67,2%) opowiedziało się za metodą „od osoby”
  4. Drugą w kolejności metodę – „od gospodarstwa” – poparło 358 osób (18,7%)
  5. Tu jest protokół z tych konsultacji

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.