W sobotę, 26 stycznia, szczeciński oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na dzień otwarty pod hasłem „Cukier szkodzi!”. Specjaliści będą promować życie bez nadmiaru cukru, ale nie tylko – będzie można na przykład wyrobić sobie EKUZ.
Tego dnia pracownicy NFZ wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział Szczecin oraz Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Szczecin promować będzie życie wolne od nadmiaru cukru w codziennej diecie. Poradzą, czym zastąpić biały cukier, aby było słodko, ale zdrowo! Będą też badania poziomu cukru we krwi i składu masy ciała.
Na najmłodszych czeka zabawa w aptekę, nauka szczotkowania zębów, konkursy i drobne upominki. Podczas Dnia Otwartego w NFZ wydawać będą także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Po EKUZ można będzie przyjść od godz. 9:00 do 14:00.
Stanowiska promotorów zdrowia ze szczecińskiego Sanepidu oraz studentów medycyny i farmacji z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dostępne będą w godzinach 10:00 – 13:00.
- Przy stanowisku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie można będzie zbadać skład masy ciała, tj. wskaźnik BMI, procentową zawartość tkanki tłuszczowej, masę tkanki mięśniowej i kostnej, stopień nawodnienia organizmu, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych. Dowiemy się także, czy nasz organizm jest młodszy, czy starszy niż wskazuje na to metryka. Będzie można również zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i skorzystać z badania spirometrycznego (pojemności i wydolności płuc).
- Promotorzy zdrowia z Sanepidu opowiedzą także o higienie jamy ustnej oraz o szkodliwości nadmiaru słodyczy i słodkich napojów dla zdrowia, w tym dla stanu uzębienia, w szczególności u dzieci. Przy okazji będzie pokaz prawidłowego szczotkowania zębów.
- Poziom cukru we krwi zbadają studenci Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IMFSA – Oddział Szczecin.
- Studenci ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji zaproponują badanie zawartości cukru w codziennej diecie, informacje o zamiennikach białego cukru, a dzieci zapraszają na pouczającą zabawę w aptekę.