To najtrudniejszy czas dla osób, które nie mają ciepłego schronienia. Zabójczo zimne noce mogą przyjść w każdej chwili. Przed deszczem, chłodem, a nawet mrozem osoby będące w kryzysie bezdomności chroni tylko jakaś lepianka na działce, jakiś szałas w zaroślach, wiata śmietnikowa czy przystankowa… Od początku listopada, jak co roku, do tych osób będą się starali dotrzeć pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach i strażnicy miejscy. Zaoferują ciepłe schronienie w specjalnie do tego przygotowanej placówce, ale nie każdy zechce skorzystać… To nie znaczy, że mamy przestać być uważni, przestać się interesować losem osoby bez ciepłego schronienia…
Jeżeli chodzi o osoby bezdomne na terenie gminy, to generalnie wiemy, gdzie one przebywają – mówi Marta Tokarski, dyrektor OPS w Policach. – I docieramy do każdej z nich. Jak nie chcą iść do schroniska, to dostają od nas kołdry, koce, ulotkę z informacją, gdzie mogą przyjść, gdy zmienią zdanie. Zostawiamy też takie informacje dla mieszkańców, np. na klatkach, aby wiedzieli, gdzie mogą zgłosić, jeśli zauważą osobę potrzebującą pomocy.
Jeśli nawet osoba w kryzysie bezdomności nie chce (lub nie może) skorzystać ze schroniska, to w mroźną noc może przyjść przynajmniej do ogrzewalni. Funkcjonuje przy schronisku, przy ul. Fabrycznej w Policach, ale ma oddzielne wejście.
Do ogrzewalni może przyjść każdy, bez żadnego skierowania – mówi Marta Tokarski. – Natomiast schronisko jest dla osób z terenu Polic, które ostatnie zameldowanie miały na terenie gminy Police, do schroniska potrzebne jest skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej.
W razie nagłej potrzeby można więc przyjść do ogrzewalni, przeczekać w niej noc, a rano zająć się procedurami związanymi ze skierowaniem do schroniska.
W ogrzewalni są krzesełka, można się napić gorącej herbaty, wykąpać się, dostać czyste ubranie, ogrzać się nocą – mówi Marta Tokarski.
Jeżeli ktoś wie o miejscu pobytu osoby bezdomnej, wymagającej pomocy – pozostającej np. bez ogrzewania w mroźną noc w jakiejś altance lub w jakimś innym prowizorycznym schronieniu, może to zgłosić telefonicznie lub osobiście do:
Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2A IV piętro pokój nr 407, w poniedziałek w godzinach od 7.30 do 15.30
od wtorku do piątku w godz. 7.00 – 15.00, tel. 91 42 43 840 lub 91 42 43 850
Straży Miejskiej w Policach – ul. Tanowska 8, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 22.00, w soboty od 8.00 do 15.00, tel. 91 31 76 272
Pogotowia zimowego – Stowarzyszenie „Feniks” w Szczecinie ul. Zamknięta, w Policach ul. Fabryczna 21 A, tel. całodobowy: 91 421 61 22.