Woda jest nam potrzebna do życia – reguluje temperaturę ciała, przenosi składniki odżywcze i tlen, usuwa toksyny, nawilża skórę, poprawia trawienie, dodaje energii… W lecie powinniśmy szczególnie dbać o to, żeby naszemu organizmowi jej nie zabrakło.
W tym okresie bowiem, zwłaszcza w upalne dni, tracimy jej więcej.
– Organizm nie potrafi magazynować wody „na zapas”, dlatego należy stale uzupełniać jej niedobór – zwraca uwagę Marcela Kulewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach. – Latem, kiedy temperatura powietrza jest wysoka, organizm traci więcej wody podczas pocenia się czy oddychania.
Odwodnienie zaś może wywołać poważne konsekwencje.
– Wraz z wodą tracimy cenne elektrolity, zaburzając w ten sposób funkcjonowanie organizmu – tłumaczy Marcela Kulewska. – Odwodnienie powoduje, że zmniejsza się objętość krwi krążącej w naszym ciele, a to z kolei niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego. Co więcej, zmniejsza się ilość wydalanego moczu i kału, co może prowadzić do zatrucia organizmu czy dokuczliwych zaparć. Poważne odwodnienie, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze otoczenia, grozi udarem cieplnym.
Na odwodnienie najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze.
– Objawami świadczącymi o odwodnieniu mogą być m.in.: rozdrażnienie, osłabienie, brak apetytu, senność, ból głowy – wymienia Marcela Kulewska.
Wodę należy pić regularnie, małymi porcjami.
– Osoba dorosła powinna wypijać (małymi porcjami) średnio 2-2,5 l wody w ciągu doby – przytacza Marcela Kulewska. – Dorośli powinni uzupełniać płyny w ilość 2-4% masy ciała, dzieci 10-15% masy ciała. W czasie upałów, czy intensywnego wysiłku, zapotrzebowanie na wodę może wzrastać nawet do 4-5 litrów na dobę.
Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!