Wracają dodatkowe obostrzenia do niektórych polskich powiatów

– Chcemy w tych powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory – ogłosił na dzisiejszej (6 sierpnia) konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. I zaapelował do wszystkich o przestrzeganie już obowiązujących w całym kraju zasad, dotyczących m.in. zachowania dystansu społecznego, zasłaniania nosa i ust w sklepach i komunikacji miejskiej.

Wśród powiatów, których zaostrzenia mogą dotyczyć, nie ma tych z Zachodniopomorskiego. Nasz region na ministerialnej mapie jest oznaczony kolorem zielonym, czyli jest w grupie tych, w których przyrost zakażeń jest najmniejszy.

Dodatkowe rygory mogą dotyczyć w sumie 19 polskich powiatów. W 9 z nich mają być największe ograniczenia.

W powiatach oznaczonych na żółto i czerwono mają wrócić obostrzenia (fot. KPRM)

– Te czerwone, gdzie jest najwięcej zakażeń, są w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i śląskim – wymieniał minister. – To 9 powiatów. I jest jeszcze 10 powiatów, gdzie będą rygory, ale nieco łagodniejsze (na mapie oznaczone kolorem żółtym – red.).

Konkretne ograniczenia zostaną określone w rozporządzeniu. Miałyby obowiązywać już od najbliższej soboty.

– Najważniejsze zmiany, które skierujemy dzisiaj do konsultacji, będą dotyczyły obowiązku noszenia masek w przestrzeni publicznej, ograniczenia liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej w strefie czerwonej – wymieniał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. – Ograniczamy też liczbę osób, które będą mogły brać udział w uroczystościach takich jak wesela, pogrzeby i inne spotkania rodzinne. W strefie czerwonej ograniczamy to do 50 osób, a w strefie żółtej do 100.

Wciąż zdecydowana większość polskich powiatów jest oznaczona na zielono.

– Tak naprawdę taki jest cel, aby dzięki wprowadzeniu tych zmian, dzięki pewnemu zaostrzeniu reżimu sanitarnego w tych powiatach, w których mamy te problemy, doprowadzić do tego, aby ta mapa Polski była już w 100 procentach zielona – mówi wiceminister.

Minister zdrowia apelował o przestrzeganie obowiązujących wciąż reżimów sanitarnych w całym kraju.

– Jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony się rozprzestrzenił na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny: nosić maskę w sklepach, komunikacji miejskiej – podkreśla minister. – Nie ma tak naprawdę czegoś takiego, jak medyczne przeciwwskazania do zasłaniania nosa i ust. Jak ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, zawsze może nosić przyłbicę. Zasłaniajmy nos i usta. Chcielibyśmy, żeby to weszło w nawyk, dopóki nie będzie szczepionki na koronawirusa, nie będzie leków. Jeżeli będziemy zapominali o tym reżimie, to niestety obszarów czerwonych będzie coraz więcej i będzie nam wszystkim trudniej.

Dziś (6 sierpnia) w Polsce odnotowano 726 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii. W województwie zachodniopomorskim było ich 19.

fot. KPRM

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.