Oszukują na BLIKa. Bądź czujny

Policja apeluje do użytkowników mediów społecznościowych, aby strzegli danych dostępowych do swoich kont. Przestępcy okradają metodą „na BLIKa”.

– Kradną w Internecie „tożsamość osoby”, a następnie podszywają się pod nią i proszą jej znajomych o podanie kodu BLIK umożliwiającego płatność w systemie mobilnym – tłumaczą policjanci.

Oszuści najczęściej przekonują, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność. Albo proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez Internet, obiecując zwrot pieniędzy następnego dnia.

– Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom – apeluje policja. – Czytajmy także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. Możemy stracić swoje oszczędności, bo przestępcy stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze pieniądze.

Jak ustrzec się przed przejęciem konta i oszustwem metodą na BLIKa:

  • zabezpieczaj swoje konta w serwisach społecznościowych i poczcie internetowej, stosując dwuetapowe uwierzytelnienie logowania
  • staraj się używać różnych haseł do poszczególnych kont
  • unikaj prostych haseł, najlepiej zmieniaj je co kilka miesięcy
  • po zakończeniu korzystania z konta pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się
  • nie pozostawiaj niezablokowanego komputera będąc jednocześnie zalogowany do mediów społecznościowych
  • w otrzymywanych wiadomościach oraz w publikowanych na rozmaitych stronach fake newsach, zwracaj szczególną uwagę na linki za pośrednictwem których mogą zostać wykradzione Twoje dane (numery rachunków bankowych, hasła, dane adresowe, itp.) poprzez wymuszenie ponownego logowania do konta serwisu społecznościowego. W ten sposób może zostać przejęte konto
  • nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia
  • weryfikuj wiadomości od znajomych, którzy proszą Cię o podanie kodu BLIK do szybkiej pożyczki. Najlepiej poprzez kontakt werbalny w rozmowie telefonicznej lub zadanie znajomemu pytania, na które odpowiedź zna tylko ta osoba. Taka weryfikacja może uchronić przed przestępcą przejmującym profil znajomego i próbującego wyłudzić pieniądze.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.