Po 10 tysięcy dla Brzózek, Przęsocina, Tanowa i Trzebieży

Trzy sołectwa z Polic i jedno z Nowego Warpna wygrały w tym roku granty na lokalne inicjatywy. Powstaną siłownie pod chmurką, ogrodzenia terenów rekreacyjnych, oświetlenia. Wszystko po to, żeby mieszkańcy mieli bezpieczne miejsca do integracji i wspólnych działań.

W środę (26 czerwca) sołtysi podpisali umowy na przyznane im granty sołeckie (w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego). To po 10 tys. złotych. Niektóre z zaproponowanych inicjatyw są droższe. Ale mieszkańcy deklarują, że różnicę wniosą w formie własnej pracy.

Brzózki wzbogacą się o urządzenia do ćwiczeń i plac zabaw. Dla tego sołectwa to pierwszy grant. I udało się go zdobyć przy pierwszej próbie. To projekt „Aktywne Brzózki”.

Po raz pierwszy uczestniczymy w takim projekcie – mówi Tomasz Andrzejewski, sołtys Brzózek. – Bardzo się cieszymy, że zdecydowaliśmy się wziąć udział. Jak widać, opłacało się. Chcemy dla osób starszych, ale nie tylko, także dla młodzieży, zamontować dwa takie urządzenia siłowni na powietrzu, w miejscu rekreacyjnym, oraz jedną zabawkę na placu zabaw. Generalnie skupiamy się na integracji społecznej, żeby starsze osoby mogły się spotykać i trochę tej aktywności zażyć. Staramy się też o instruktora.

Mieszkańcy Przęsocina potrzebują ogrodzenia swojego placu zabaw. I na tę lokalną inwestycję wygrali grant.

Drugi raz składałam wniosek o przyznanie grantu sołeckiego – przyznaje Zofia Hlek, sołtys Przęsocina. – W ubiegłym roku się nie udało. W tym roku chyba mieliśmy szczęście. Pisałam grant o ogrodzenie placu zabaw. Mamy bardzo piękny plac zabaw w sołectwie. Znajduje się przy głównej ulicy i propozycja mieszkańców była taka, aby złożyć grant na jego ogrodzenie. Będziemy to robili sami. Kupujemy tylko materiał.

Trzebież zapragnęła „Parku w Parku”. I wszystko wskazuje na to, że będzie go miała.

Chciałabym aktywować nasz park, który znajduje się w Trzebieży – mówi Małgorzata Siemianowska, sołtys Trzebieży. – Kiedyś on tętnił życiem, odbywały się w nim koncerty. Teraz został zaniedbany. Trochę próbujemy go rozruszać, różne inicjatywy tam prowadzimy. Całe życie Trzebieży generalnie przeniosło się na plażę, ale my w tej miejscowości mieszkamy cały rok. I chcielibyśmy cały rok tutaj spędzać aktywnie. Pod tytułem „Park w Parku” kryje się siłownia i park linowy. Ma to spowodować, że ludzie ponownie zaczną tam przychodzić i będziemy się świetnie bawić. Tym bardziej, że to blisko klubu sołeckiego, który będziemy remontować.

Tanowo ma już plac ze sceną, ma grillowisko… Ale potrzebowało doświetlenia terenu. Też będzie. Właśnie z grantu sołeckiego. Do tego sołectwa trafi on po raz drugi.

Napisaliśmy trzeci grant i w ubiegłym roku, dzięki niemu, wybudowaliśmy grillowisko – mówi Zygmunt Kołacki, sołtys Tanowa. – W tym roku planujemy połączenie grantu marszałka z budżetem obywatelskim. Mamy taki teren rekreacyjny, około 3 tys. m. kw., już jest tam postawiona scena, i teraz dostaniemy 10 tys. złotych na dodatkowe oświetlenie, żeby można było na tym terenie bezpiecznie się poruszać. To będzie takie miejsce rekreacyjne dla całej miejscowości. Myślę, że już w tym roku zakończymy jego urządzanie.


Na zdjęciu: (od lewej) górny rząd – Małgorzata Siemianowska, Zofia Hlek; dolny rząd – Tomasz Andrzejewski, Zygmunt Kołacki

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.