Poczytaj z dzieckiem. Książka pod choinkę?

fot. Biblioteka Filia Nova

Książka to dobry pomysł na świąteczny prezent. Także dla najmłodszych. O to, jak ją wybrać, jak rozbudzić w dziecku zamiłowanie do czytania, zapytaliśmy Katarzynę Ługiewicz, bibliotekarkę i kierowniczkę biblioteki Filia Nova w Policach.  

– Czy książka pod choinką ucieszy każde dziecko?  

Katarzyna Ługiewicz: Myślę, że prezent w postaci książki ucieszy każde dziecko bez wyjątku, ponieważ nawet dla tych (a może przede wszystkim dla tych) dzieci, które na co dzień nie obcują z książką, będzie to wielka niespodzianka, natomiast dzieciom, które książki kochają, sprawi ogromną radość. Ważne jest przy tym, aby taki książkowy prezent przemyśleć i spersonalizować.  

– Jak dobrze wybrać?  

– Przede wszystkim wsłuchać się w potrzeby i zainteresowania dziecka, któremu chcemy podarować książkę. Poza tym koniecznie dostosować do jego wieku i rozwoju emocjonalnego. Nikt nie zna dziecka lepiej niż jego najbliżsi, więc jeśli chcemy kupić prezent nie naszej pociesze, podpytajmy rodziców o to, co aktualnie zajmuje młodego człowieka. Zawsze też możemy sobie pomóc bonami prezentowymi, które oferują nam księgarnie, podarować je dziecku, a następnie całą rodziną pójść do sklepu, by wybrać odpowiednią książeczkę. Będzie to miało dodatkowy smak wspólnie przeżytej przygody w krainie książek.  

– Czy podarowanie dziecku książki nie powinno być równoznaczne z podarowaniem mu czasu na wspólną lekturę? Do którego momentu (do jakiego wieku) czytamy razem z dzieckiem?  

– Wspólne czytanie książki buduje więzi między rodzicem a dzieckiem i – co się z tym wiąże – zaspokaja potrzeby emocjonalne. Bliskość z kolei wpływa na to, że dziecko się otwiera, chętniej z nami rozmawia, nie boi się zadawać pytań… Jednym słowem czuje, że jest dla nas ważne. Tak więc sądzę, że nawet jeśli już nie czytamy z dzieckiem, bo jest starsze i woli zatopić się w lekturze samodzielnie, to zawsze powinniśmy znaleźć czas, by porozmawiać o świecie przedstawionym, bohaterach i doznaniach, których doświadczyło nasze dziecko podczas czytania.  

– Warto pokazać dziecku, że dorosłych też cieszy prezent w postaci książki?  

– Sadzę, że nie tylko warto. Zdecydowanie należy pokazać dziecku, że książka to cudowny prezent! Bo, jak powiedział Neil Gaiman, „Książka jest marzeniem, które trzymasz w swoich dłoniach.” A przecież każdy z nas bez względu na wiek uwielbia marzyć, prawda?  

– Czy czas świąt może być dobrym momentem na zaplanowanie pierwszej wizyty w bibliotece? Od jakiego wieku warto dziecko zapisać do biblioteki?  

– Oczywiście! Biblioteka to przecież miejsce pełne magii, a czas Świąt Bożego Narodzenia również taki jest: cudowny i magiczny. A to dodatkowy czynnik, który sprzyja zachęceniu dziecka do wizyty u nas. W tym roku grudniowa przestrzeń naszej biblioteki wypełnia się dobrymi aniołami od naszych czytelników, słychać ich radosne, pełne życzliwości szepty, które nas wszystkich uskrzydlają… W witrynie okna połyskuje lampkami świąteczne drzewko, przy którym stoją książeczki dla najmłodszych, troszkę starszych i już dorosłych czytelników. A w głębi oczarowuje nasza biblioteczna choinkowa piękność, przystrojona wyłącznie w ozdoby wykonane przez naszych czytelników oraz przyjaciół biblioteki…  

A wiek? Każdy jest odpowiedni! Nasz najmłodszy zapisany do biblioteki czytelnik Nikodem urodził się w maju 2020 r., najmłodsza czytelniczka – Kornelia – w grudniu 2019 r. Tak więc, zapraszamy do nas wszystkich bez względu na wiek, gdyż… „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat”, jak powiedziała Lucyna Krzemieniecka – a my zgadzamy się z jej słowami w stu procentach.  


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.