Nie było tłumów na giełdzie sprzętu i usług dla osób niepełnosprawnych zorganizowanej we wtorek (11 grudnia) przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach w jego siedzibie przy ul. Szkolnej. Ale tutaj nie o dużą frekwencję chodziło. Tylko o to, żeby ci, którzy na to wydarzenie dotrą, dostali potrzebną informację i pomoc.
Organizator zadbał o transport dla tych, którzy sami nie mogli dojechać na miejsce.
– Zamówiłam transport i zostałam tutaj przywieziona – mówi pani Janina, 72-letnia mieszkanka Polic, która porusza się z pomocą balkonika. – Potrzebuję takiej ortezy na kolano. Jest stoisko z tego rodzaju sprzętem. Już mi podpowiedziano gdzie mogę ją kupić.
Na miejscu pani Janina mogła też zapytać (przy stoiskach PFRON i samego PCPR) o to, czy i jak może się ubiegać o wsparcie finansowe na tego rodzaju zakup. Ma orzeczenie o niepełnosprawności i tym samym szansę na uzyskanie refundacji poniesionych kosztów związanych z nabyciem sprzętu ortopedycznego.
Na giełdę przyjechali też seniorzy z miejscowego dziennego domu „Senior+”.
– Tylko tak oglądam – przyznaje pani Stanisława, 86-letnia mieszkanka Polic. – Obecnie niczego nie potrzebuję. Ale dobrze, że jest takie miejsce, w którym można się dopytać o różne usługi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Na giełdzie prezentowały się organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych (np. policki oddział Polskiego Związku Niewidomych prezentował przedmioty ułatwiające codzienne funkcjonowanie osobom niedowidzącym), producenci sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych oraz pomocniczych dla osób z różnymi dysfunkcjami, były stoiska fizjoterapeuty, dietetyka i inne.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska ZUS i PFRON.
– Podchodzą osoby z różnymi pytaniami np. o przeliczenie świadczenia emerytalnego czy rentowego w związku z urlopem wychowawczym, który kiedyś był liczony jako okres nieskładkowy – mówią Izabela Dominiak z wydziału świadczeń emerytalnych szczecińskiego oddziału ZUS i Izabella Pawłowska, koordynator ds. edukacji społecznej i edukacji. – Ale też o rehabilitację czy o planowane zmiany związane z emeryturą dla kobiet, które wychowały czworo dzieci.
Natomiast u specjalisty z PFRON-u można było podpytać np. o zasady wsparcia pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
– Informuję m.in., że pracodawca może dostać dofinansowanie za zatrudnianie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności – mówi Barbara Wujec, specjalista ds. wsparcia pracodawców PFRON. – To jest na pewno dodatkowa zachęta do zatrudnienia takiej osoby.