Gmina Police planuje przekazać 500 tysięcy złotych Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie. Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego zakładu opiekuńczo-leczniczego, który ma powstać na terenie szpitala w Policach. Planowana nazwa placówki to „Uniwersyteckie Centrum Opieki, Terapii i Rewalidacji”. Zgodę na ten wydatek oczywiście muszą jeszcze wyrazić radni. Zrobią to zapewne na najbliższe sesji. Komisja Budżetu w piątek (23 maja) pozytywnie zaopiniowała ten projekt uchwały.
Jak poinformowała Halina Michalak, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Policach, po pozytywnym uchwaleniu projektu przez Radę Miejską, zostanie podpisana umowa pomiędzy gminą a szpitalem. Następnie szpital rozpocznie procedurę przetargową na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego.
Przyszły zakład opiekuńczo-leczniczy ma dysponować 60 łóżkami i zajmować powierzchnię 3000 m². W jego skład wchodzić będzie 11 sal jednołóżkowych, 11 sal dwułóżkowych, 5 sal trzyłóżkowych, 2 sale dwułóżkowe monitorowane oraz 3 sale rehabilitacyjne. Posiadanie gotowego programu funkcjonalno-użytkowego jest niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia i znacząco zwiększy szanse szpitala na pozyskanie środków zewnętrznych. Szacowana kwota wnioskowana do ministerstwa ma wynieść około 80 milionów złotych.
Szpital ma pozytywną opinię Ministra Zdrowia odnośnie celowości inwestycji, a ta opinia jest niezbędna do prowadzenia jakichkolwiek działań – dodała Halina Michalak.
Planowany konkurs na dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia ma zostać ogłoszony najprawdopodobniej we wrześniu. Program funkcjonalno-użytkowy jest kluczowym dokumentem kosztorysowym, który doprecyzuje wszystkie aspekty inwestycji. Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej podkreśla, że budowa zakładu opiekuńczo-leczniczego jest „ogromną potrzebą społeczną”.
W uzasadnieniu uchwały RM w Policach zaznaczono, że nowa jednostka ma zapewniać stacjonarnie i całodobowo świadczenia zdrowotne o charakterze pielęgnacyjnym, opiekuńczym i rehabilitacyjnym. Zakresem usług medycznych objęci zostaną pacjenci ze schorzeniami przewlekłymi lub upośledzoną sprawnością, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, ale potrzebują kompleksowej opieki. Potrzeba rozwoju jednostek opieki długoterminowej wynika m.in. ze starzenia się społeczeństwa.