Polickie fontanny ożyją tego lata

Fontanna na placu przy ul. Zamenhofa

Tego lata mają działać fontanny miejskie w Policach. Woda z nich ma trysnąć jeszcze dziś (wtorek, 22 czerwca) lub jutro. Tak zdecydował burmistrz Polic po zasięgnięciu opinii sanepidu i przeanalizowaniu obecnej sytuacji epidemicznej.

Opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach na temat uruchamiania ogólnodostępnych fontann jest podobna do tej z ubiegłego roku. Wtedy w oparciu o nią gmina nie zdecydowała się na ich włączenie. Tym razem będzie inaczej.

Powiatowy Inspektor Sanitarny zwrócił uwagę na możliwe zagrożenie transmisją SARS-CoV-2 związane z uruchamianiem fontann: kontakt z dużą liczbą osób podczas przebywania w tłumnie uczęszczanych tego typu miejscach, w których nie jest możliwe zachowanie dystansu, oraz ułatwioną w tych warunkach inhalację cząstek wirusa. Ale też dodał, że decyzja o otwarciu tego typu obiektów rekreacyjnych powinna być podjęta po wnikliwym rozpatrzeniu sytuacji epidemicznej, zarówno lokalnej, jak i w skali kraju.

– W ubiegłym roku była inna sytuacja epidemiczna, było tych przypadków zakażeń znacznie więcej – mówił nam we wtorek rano Sebastian Staszkiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM w Policach. – Dlatego wtedy została podjęta decyzja, że nie uruchamiamy fontann. Teraz sytuacja jest inna i możemy je uruchomić. Jeszcze dziś lub jutro fontanny powinny zacząć działać.

W Policach mamy dwie fontanny – przy ul. Zamenhofa i na pl. Chrobrego. Woda ma niebawem trysnąć w obu.

Tego lata w kolejne upalne dni mamy też dostać szansę na ochłodę przy kurtynach wodnych – możliwe, że zostaną ustawione w uczęszczanych miejscach.

– Mamy dwie, a Zakład Wodociągów i Kanalizacji też ma kilka sztuk – mówi naczelnik. – Może je uruchomimy, gdy ponownie nadejdą tak upalne (jak w miniony weekend – red.) dni.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.