Polickie samorządy przodują w województwie

Prawie wszystkie samorządy powiatu polickiego przodują w rankingu RIO za rok 2019. Tylko Nowe Warpno odbiega od pozostałych.

Regionalna Izba Obrachunkowa przedstawiła sytuację finansową samorządów z województwa zachodniopomorskiego w 2019 r. i porównała je w odpowiednich grupach.

Samorządy z powiatu polickiego mieszczą się w trzech kategoriach: powiaty ziemskie (powiat), gminy wiejskie (Dobra i Kołbaskowo) oraz gminy wiejsko-miejskie (Police i Nowe Warpno).

Dobra przoduje wśród 47 gmin wiejskich (rok wcześniej była druga). Kołbaskowo w 2019 r. awansowało o trzy pozycje – dzięki temu znalazło się na trzecim miejscu.

Obie gminy mają powyżej 60% udziału dochodów własnych w dochodach ogółem. Dobra na inwestycje przeznacza 37,4% budżetu, Kołbaskowo 41,4% – i jest to najwyższy wskażnik w tej grupie.

Police utrzymały trzecią pozycję wśród 55 gmin wiejsko-miejskich. Ta gmina ma 65,4% udziału dochodów własnych w dochodzach ogółem, a 13% budżetu w 2019 r. przeznaczyła na inwestycje.

W Nowym Warpnie widać, że złoty okres ta gmina ma za sobą. Spadła w rankingu o 3 pozycje – na 32 miejsce. Nowe Warpno ma 64,7% udziału dochodów własnych w dochodach całkowitych, ale tylko 1,3% budżetu wydało na inwestycje. Na dodatek jako jedna z 3 gmin w tej kategorii miało ujemną nadwyżkę operacyjną (różnica dochodów bieżących i bieżących wydatków).

Powiat policki znalazł się na 2 miejscu wśróð 18 powiatów ziemskich – tak jak rok wcześniej. W tym powiecie udział dochodów własnych w dochodach całkowitych to 55,9%, zaś 19,7% wynosi wskaźnik inwestycji.

fot. ar130405 / Pixabay

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.