Poradnia stomatologiczna na specjalne potrzeby. Wznowiła działalność

fot. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROJE”

Poradnia Stomatologiczna w szczecińskim szpitalu „Zdroje” ponownie przyjmuje pacjentów. Po 9-miesięcznej przerwie wznowiła działalność. To poradnia wyjątkowa, bo przeznaczona wyłącznie dla pacjentów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obecnie to jedyna taka poradnia w naszym regionie: działająca w warunkach szpitalnych, zapewniająca świadczenia stomatologiczne dla pacjentów najciężej niepełnosprawnych i schorowanych.

Dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą tu liczyć na pomoc bez względu na stopień niepełnosprawności. Natomiast osoby starsze, by móc skorzystać z jej usług, muszą posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu.

Pacjentami tej poradni są między innymi dzieci z ośrodków specjalnych i pensjonariusze DPS-ów czy zakładów opieki długoterminowej. Osoby, które ze względu na specyfikę ich chorób wymagają zindywidualizowanego podejścia oraz stosowania dodatkowych środków, także znieczulenia ogólnego.

– Nasi pacjenci wymagają najczęściej leczenia i usuwania dużej ilości zębów. Ostatnio pacjentce musieliśmy usunąć jednorazowo aż dwadzieścia. To często ciężko schorowani ludzie, z upośledzeniem umysłowym, z którymi nie ma żadnego kontaktu. Jedynym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Najcięższe przypadki wymagają także zaintubowania pacjenta. Ale dzięki temu możemy podczas jednej wizyty, a tym samym przy jednorazowym podaniu znieczulenia, kompleksowo i bezboleśnie wyleczyć ich zęby – mówi dr Maria Domańska-Wiktor, kierownik Poradni Stomatologicznej szpitala „Zdroje”.

Jak zaznacza Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala „Zdroje”, zabieg w znieczuleniu ogólnym jest bezpieczny nawet dla najciężej niepełnosprawnych pacjentów, jeśli przeprowadzany jest w placówce z pełnym zapleczem anestezjologicznym. A ten szpital takim zapleczem dysponuje.

W samym zabiegu biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz dentysty i asysty stomatologicznej na sali jest też lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna, którzy przez cały czas czuwają nad bezpieczeństwem pacjenta. Po zakończeniu leczenia pacjenci wybudzają się i dochodzą do siebie na monitorowanej sali obserwacyjnej, a już po dwóch godzinach mogą opuścić szpital.

Specjaliści z poradni zapewniają też opiekę stomatologiczną pacjentom hospitalizowanym w szpitalu – dzieciom oraz dorosłym z oddziałów psychiatrycznych i Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, gdzie chorzy przebywają miesiącami, a nawet latami, a także pacjentom w ciężkich stanach na Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Stomatolodzy konsultują też dzieci trafiające na Oddział Chirurgii Dziecięcej z urazami w obrębie szczęki po wypadkach i pobiciach.

Obecnie jest to jedyna w naszym i ościennym (lubuskim) województwie poradnia stomatologiczna działająca w warunkach szpitalnych, która zabezpiecza świadczenia stomatologiczne dla pacjentów najciężej upośledzonych i schorowanych. Działalność dwóch innych ośrodków szpitalnych – w Koszalinie i w Gorzowie – ze względu na obecną sytuację pandemiczną została zawieszona.


Na podstawie informacji przygotowanej przez Magdalenę Knop, rzecznika prasowego szpitala „Zdroje”

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.