Promowały profilaktykę. Przed wyprawą wzdłuż granic Polski

Dziesięć osób z grupy rowerowej „Onkorejsu granicami Polski” promowało w sobotę (25 czerwca) w Policach profilaktykę nowotworową. Własnym przykładem dowodziły, że badania profilaktyczne naprawdę ratują życie.

To panie z różnych stron kraju, m.in.: Gdańska, Stargardu, Chodzieży, Poznania, Torunia. W niedzielę rano z Polic wyruszą do Gubina. Ta wyprawa zajmie im siedem dni. W tym samym czasie inne trasy, piechotą, będą pokonywały pozostałe grupy, w których są osoby po przebytej chorobie onkologicznej oraz osoby je wspierające.

– Granice Polski podzielone zostały na 34 odcinki, po około 100 kilometrów – mówi Małgorzata Polzin, koordynatorka grupy rowerowej Onkorejsu. – Osoby onkologicznie chore oraz te, które je wspierają, maszerują wzdłuż granic Polski – w tym samym czasie, w ciągu siedmiu dni każda grupa pokonuje swój odcinek. Nasza trasa jest wyjątkowa, ponieważ my jedziemy rowerami. Dzięki temu możemy pokonać trzy odcinki piesze. Jutro zaczynamy w Policach, a kończymy w sobotę w Gubinie. W odcinku prostym wydaje się, że to nie jest odległość zbyt duża, ale nie będziemy poruszać się głównymi trasami, objeżdżamy różne wioski, miejscowości. W planie mamy do pokonania około 280 kilometrów.

Po drodze będą się zatrzymywały w różnych miejscowościach, żeby i tam podzielić się własnym doświadczeniem i wiedzą.

– Na trasie organizujemy takie spotkania, aby pokazać ludziom, że rak to nie wyrok, że można taką chorobę wyleczyć – dodaje koordynatorka. – Sama jestem po chorobie onkologicznej, rozpoznanej 18 lat temu. Przeszłam leczenie i chcę pokazać innym osobom, że jeżeli lekarz postawi diagnozę: „masz raka”, to nie należy się załamywać, można aktywnie żyć. Ale najważniejsze, żeby wcześnie wykryć chorobę, czyli stosować profilaktykę, korzystać z badań bo to pozwala wcześnie wykryć chorobę i tym samym gwarantuje wyleczenie.

To już kolejna taka akcja Fundacji Onkorejs – Wybieram Życie. Co roku rozpoczyna się w pierwszą niedzielę wakacji (z wyjątkiem czasu pandemii, kiedy przełożono to na sierpień). Zapewne odbędzie się też w przyszłym roku. I już niedługo zainteresowani udziałem będą mogli się zgłaszać. Informacji na ten temat można szukać na Facebooku OnkoRejs Granicami Polski – tam też jest ogłaszany nabór.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.