Radni murem za Pacholikiem

radny Adam Pacholik

Nie ma powodu, żeby Adam Pacholik stracił mandat – uznała rada powiatu polickiego. O taką ocenę poprosił wojewoda zachodniopomorski.

Adam Pacholik jest jednocześnie powiatowym radnym i prezesem gminnej spółki Trans-Net. Jest też przewodniczącym komisji rewizyjnej w radzie powiatu. Trans-Net wykonuje zaś zlecenia dla starostwa.

Wątpliwości co do łączenia tych funkcji miał też sam zainteresowany.

Zleciłem kancelarii adwokackiej wydanie opinii – powiedział Adam Pacholik („Gryf XXI”). – Utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że z czystym sumieniem mogę stanąć przed wyborcami i złożyć ślubowanie.

Korzystną dla Adama Pacholika opinię wydał też powiatowy radca prawny. Radni zgodzili się z nią.

Dla mnie ta sprawa jest oczywista – powiedziała Aneta Rejczyk-Matysiak („Lokalni”). – Podzielam tu zdanie pana Adama Pacholika. Radny powiatu może pełnić funkcję kierownika gminnej jednostki organizacyjnej. I uważam, że to zamyka temat.

W imieniu klubu chciałbym powiedzieć, że podzielam w pełni opinię pana radcy prawnego – dodał Janusz Szwyd (KO). – Szanując pana radnego, jak i jego wyborców, przychylamy się do tej opinii.

Starosta Andrzej Bednarek poinformował z kolei, że zarząd powiatu nie widzi formalnych przeciwwskazań co do współpracy z firmą Trans-Net.

– Poinformuję wojewodę, że rada odbyła dyskusję na ten temat i nie stwierdza naruszenia przez radnego Adama Pacholika przepisów ustawy o samorządzie powiatowym – podsumował przewodniczący rady powiatu Cezary Arciszewski („Gryf XXI”).

Wojewoda nie musi się jednak zgodzić ze stanowiskiem rady. Jeśli uzna, że są podstawy, może wygasić mandat radnego. W takim przypadku Adam Pacholik będzie miał prawo odwołać się do sądu.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.