Rekordowy rok dla polickich strażaków. Podziękowania i awanse podczas powiatowych obchodów ich święta

Rok 2020 był bardzo pracowity dla polickich strażaków, rekordowy pod względem liczby interwencji. Nie tylko gasili pożary, nie tylko pędzili do różnego rodzaju katastrof, wypadków, żeby ratować zagrożone zdrowie, życie, dobytek… To robią od lat. Przez miniony rok musieli się dodatkowo sprawdzać w nowych zadaniach.

A nawet nie mogli, z powodu ograniczeń epidemicznych, wraz z mieszkańcami świętować Międzynarodowego Dnia Strażaka (przypadającego 4 maja). Podziękowania za swój trud usłyszeli w węższym gronie – podczas uroczystej zbiórki zorganizowanej w poniedziałek (24 maja) w ramach powiatowych obchodów ich święta, na terenie Komendy Powiatowej PSP. Przy tej okazji wręczono odznaczenia i awanse.

– Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zdarzeń, w jakich strażacy brali udział, od początku istnienia komendy powiatowej – mówił st. kpt. Piotr Maciejczyk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Policach. – Wspólnie z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowaliśmy w 1234 zdarzeniach. Dzięki interwencjom straży pożarnej w ubiegłym roku na terenie powiatu polickiego udało się uratować mienie o wartości blisko 24 milionów złotych.

Ten rok był wyjątkowo trudny dla każdego. Dla strażaków zaś jeszcze bardziej pracowity.

– Nie poszliśmy do pracy zdalnej, a staliśmy na posterunku i pomimo wielu trudności zapewniliśmy bezpieczeństwo w powiecie – dziękował strażakom komendant powiatowy Piotr Maciejczyk. – Nieśliśmy pomoc nie tylko podczas pożarów i innych zdarzeń. Podjęliśmy szereg działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Komendant wymieniał przykłady działań strażaków związanych z epidemią: wprowadzenie punktów kontroli sanitarnej na przejściach granicznych w Kołbaskowie, Lubieszynie, Rosówku oraz w portach morskich w Policach i Trzebieży, dostarczanie żywności i leków mieszkańcom powiatu, którzy byli objęci kwarantanną lub izolacją domową, utrzymywanie przyszpitalnej polowej izby przyjęć, dezynfekowanie miejsc publicznych, dostarczanie środków ochrony indywidualnej oraz płynów do dezynfekcji do przedszkoli, szkół podstawowych oraz parafii na terenie powiatu, pomoc zespołom ratownictwa medycznego przy pacjentach z COVID-19, w tym delegowanie funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z uprawnieniami ratownika medycznego do pełnienia dyżurów na szpitalnym oddziale covidowym, organizacja i promocja szczepień w ramach narodowej akcji #Szczepimy się.

– Wszystkie zadania udało się zrealizować profesjonalnie dzięki waszemu zaangażowaniu i ogromnemu wysiłkowi – podkreślał komendant. – Jestem niezmiernie wdzięczny za wasz trud włożony w służbę w tym trudnym okresie. Z okazji Dnia S­trażaka składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim współpracownikom, by służba, którą podjęliście, była dla was źródłem poczucia dobrego spełnienia obowiązku. Życzę dalszej siły, wytrwałości i wielu sukcesów, aby wasza praca sprawiała satysfakcję, a wdzięczność społeczności zawsze jej towarzyszyła. Niech święty Florian czuwa nad wami.

Podobnie dziękował i gratulował dobrze pełnionej służby obecny na powiatowych obchodach w Policach komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Tomczyk. On też wręczał odznaczenia i awanse.

Z życzeniami do strażaków w poniedziałek przybyli również przedstawiciele samorządów: był starosta policki Andrzej Bednarek oraz burmistrz Polic Władysław Diakun. Obecni byli też prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Policach dh Marian Siwiela oraz kapelan strażaków archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. kanonik Waldemar Szczurowski.


Podczas uroczystej zbiórki odznaczenia otrzymali:

  • Złoty Krzyż Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana – burmistrz Polic Władysław Diakun
  • Srebrny Krzyż Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana – komendant powiatowy PSP w Policach st. kpt. Piotr Maciejczyk, bryg. Przemysław Grzybowski oraz mł. kpt. Edyta Kucharska

Na stopień ogniomistrza zostali awansowani:

  • mł. ogn. Karol Łańcucki
  • mł. ogn. Paweł Toboła

Podczas wcześniejszych uroczystości na szczeblu wojewódzkim awanse na wyższy stopień służbowy otrzymali:

  • na stopień kapitana – mł. kpt. Sebastian Jabcoń i mł kpt. Filip Kiełek
  • na stopień mł. kapitana – asp. Paweł Blachura
  • na stopień st. aspiranta – asp. Piotr Plizga
  • na stopień aspiranta – mł. asp. Wojciech Krawiec
  • na stopień st. ogniomistrza – ogn. Maciej Tymosz

Prezydent RP wyróżnił Brązowym Krzyżem Zasługi – bryg. Przemysława Grzybowskiego, a Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę – asp. Macieja Drewnowskiego. Natomiast minister spraw wewnętrznych i administracji odznaczył brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” mł. bryg. Piotra Tuzimka oraz asp. szt. Artura Pawlaka.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.