Rodził się w bólach. Ćwierć wieku powiatu

Uroczystość uświetnił występ Agnieszki Flis

Rodził się w bólach, pięknie rozkwita, ma już 25 lat i nie potrzeba mu nadzoru, wystarczy go pielęgnować — tak o jubilacie mówili jego goście… Oto Powiat Policki. Swoje ćwierćwiecze uroczyście obchodził dziś (29 lutego) w Policach.

To wydarzenie zgromadziło w hotelu Dobosz w Policach przedstawicieli środowisk i instytucji, od których w dużej mierze zależy to, jak powiat funkcjonuje. To m.in. samorządowcy, pozarządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej i po prostu mieszkańcy.

– Te 25 lat to dorobek nas wszystkich – powiedział starosta policki Andrzej Bednarek. – Powiaty takie jak nasz, to szczególny rodzaj samorządu. Szczególny, chociażby przez zadania, które wykonujemy. To przeciwdziałanie bezrobociu, polityka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i szerzej – polityka społeczna – tam, gdzie potrzebna jest pomoc rodzinie w kryzysie, tam, gdzie dzieci tracą dom i potrzebują opieki zastępczej, tam, gdzie potrzeba pomocy senioralnej. Też edukacja, która również jest szczególna, bo to szkoła średnia, czyli etap przed dorosłym zawodowym życiem. Do tego jeszcze należy dodać szkolnictwo specjalne. Specyficzne zadania, które na przestrzeni tych 25 lat Powiat Policki realizował. Zawsze mówiliśmy, że powiat nie ma ani ziem, ani swoich ludzi. Bez dobrej współpracy z partnerami, gminami, realizacja tych zadań nie byłaby możliwa.

Historię powstawania Powiatu Polickiego i w ogóle tego etapu reformy samorządu terytorialnego przedstawił Cezary Arciszewski, przewodniczący Rady Powiatu Polickiego.

– 11 października 1998 roku odbyły się pierwsze wybory do samorządu powiatowego – przypomniał. – W tym czasie również odbywały się wybory do pierwszego samorządu województwa, jak również do rad gmin. To był początek tego co świętujemy. Dzisiaj nie warto mówić o tysiącach uchwał Rady Powiatu, o dziesiątkach tysięcy decyzji administracyjnych. Warto mówić o ludziach, którzy to robili. Dziękujemy, że przynajmniej w części jesteście tu dzisiaj z nami. Pamiętajcie, że ten powiat rodził się w bólach, dlatego też tak pięknie rozkwita. Wszystkiego dobrego.

Organem nadzorującym m.in. działania władz Powiatu Polickiego jest Wojewoda Zachodniopomorski.

– Tak jest napisane w ustawie – mówił obecny na uroczystości wojewoda Adam Rudawski. – Ja zmieniam tę zasadę i możecie być pewni – jestem fanem samorządności i u mnie wojewoda pielęgnuje samorządy. Nie nadzoruje, pielęgnuje samorządy. Bo moim zdaniem samorządy są najbardziej udaną reformą, która dotyczyła nas po 89. roku. Wy wiecie najlepiej, co trzeba zrobić w powiecie, czy co trzeba zrobić w gminach. Od was zależy czy ludzie będą tu szczęśliwi. Ja mam tylko to pielęgnować.

Czwartkowa uroczystość była okazją do podziękowań tym, którzy swoją pracą zawodową lub społeczną, przyczynili się do rozwoju Powiatu Polickiego.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.