Rusza budowa nowej wojewódzkiej stacji pogotowia. Ma być gotowa w 2022 roku

fot. WSPR

Budynki dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego powstaną przy ul. Twardowskiego w Szczecinie. Zbuduje je spółka MIRBUD ze Skierniewic. Nowa siedziba WSPR ma być gotowa do końca 2022 roku.

W piątek, 12 marca, samorząd wojewódzki podpisał umowę z generalnym wykonawcą.

– Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu docierają do potrzebujących ratując często ich życie – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Należy im się wielki szacunek, ale również zapewnienie odpowiednich warunków pracy i rozwoju. Żmudny proces negocjacji z rządem doprowadził do tego, że uzyskaliśmy wsparcie na budowę nowej siedziby przy ulicy Twardowskiego. Wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten proces, serdecznie dziękuję. Nasi mieszkańcy mają prawo czuć się bezpiecznie.

– Jest mi niezmiernie miło, że nasza firma będzie wieńczyła tak ważne dzieło – powiedział Tomasz Sałata, członek zarządu MIRBUD SA. – Zapewniam, że dotrzymamy terminu realizacji, a jakość wykonanych prac będzie wysoka i zadowalająca dla przyszłych użytkowników.

Przy ul. Twardowskiego na powierzchni około 1,7 ha mają powstać dwa budynki. W jednym znajdować się będą pomieszczenia biurowe, archiwum główne, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze i magazyny, sale szkoleniowe, sala konferencyjna, a także Ośrodek Symulacji Medycznej. W drugim będą pokoje ratowników medycznych oraz lekarzy, szatnia, pokój czuwania, pomieszczenia działu farmacji oraz bieżącego uzupełniania w materiały medyczne i leki, a także garaże dla ambulansów, stanowiska do mycia i odkażania karetek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia do magazynowania i naprawy sprzętu medycznego oraz magazyny bielizny i odzieży. Nie zabraknie stanowisk do bieżącej obsługi ambulansów.

– Aktualnie karetki stacjonują pod gołym niebem na placu przy al. Wojska Polskiego, co w mroźne i śnieżne dni wiąże się z koniecznością ogrzania i odśnieżenia ambulansu przed wyjazdem – powiedział Roman Pałka, dyrektor WSPR. – Dzięki nowej siedzibie poprawią się znacząco warunki pracy ratowników medycznych i lekarzy. Ponadto w nowej siedzibie odbywać się będą szkolenia dla ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek w nowoczesnym Ośrodku Symulacji Medycznych, który zostanie tu przeniesiony z filii WSPR w Międzyzdrojach.

MIRBUD ma w ciągu 7 dni od podpisania umowy wejść na teren budowy i rozpocząć prace. Obejmują one rozbiórkę obiektów pozostałych na terenie przy ul. Twardowskiego oraz budowę nowej stacji pogotowia. Spółka ma to wykonać za niespełna 33 mln zł.

Do tej pory przy ul. Twardowskiego przeprowadzono pierwszy etap wyburzeń oraz wykonano niezbędne przyłącza. Inwestycja – której całkowity koszt to ok. 52 mln zł – jest finansowana ze środków własnych WSPR w Szczecinie, a także dzięki wsparciu samorządu wojewódzkiego oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.