Ruszyły szczepienia seniorów w Netto Arenie. Dla prawie 500 osób dziennie

W poniedziałek (25 stycznia) ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 w największym punkcie w Zachodniopomorskiem – w hali Netto Arena. Każdego dnia szczepionych tu ma być blisko 500 osób. Tak też było w poniedziałek. Szczepienia przebiegły sprawnie. Dotyczą oczywiście seniorów w wieku 70+.

Pierwszy pacjent przed tym punktem szczepień pojawił się w poniedziałek przed godz. 7. Około godz. 15 spotkaliśmy tam m.in. panią Kazimierę. Chwaliła organizację. Zapewnia, że do poddania się szczepieniu nie trzeba jej było namawiać.

– Nie miałam żadnych wątpliwości, chciałam się zaszczepić jak najszybciej – mówi pani Kazimiera. – Wszystko odbyło się bardzo sprawnie. Zastrzyk podany delikatnie, nic nie czułam. Od początku się mną tutaj zaopiekowali, cały czas był ktoś, kto pomagał. Bardzo miłe osoby. Niecałe 10 minut minęło od wejścia na teren tej hali do zaszczepienia. Teraz 15 minut odpoczynku i zostanę zarejestrowana na drugą dawkę.

Wojewoda Zbigniew Bogucki zapewniał, że województwo zachodniopomorskie jest przygotowane, żeby w rozsądnym czasie zaszczepić mieszkańców, jeśli tylko będą odpowiednie dostawy szczepionek.

– W tym miejscu codziennie, przez najbliższe dwa tygodnie, będzie szczepionych blisko 500 osób – mówi wojewoda. – Jeśli tylko do Polski będzie trafiać większa ilość szczepionek, to my jesteśmy przygotowani, żeby w bardzo rozsądnym czasie zaszczepić wszystkich naszych mieszkańców. Warunek jest jeden: będą szczepionki. A to nie jest zależne ani ode mnie, ani od polskiego rządu, ani od lekarzy i pielęgniarek, którzy tutaj szczepią. To jest zależne od czynników zewnętrznych.

W całym województwie jest obecnie 209 punktów szczepień. Ma być więcej – co zapowiada dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.

Jak się przygotować do szczepienia?

– Fizycznie nie trzeba się specjalnie przygotowywać do szczepienia – mówi pielęgniarka Maja Pyza, koordynatorka punktu szczepień w Netto Arena. – W dniu szczepienia po prostu zjeść normalnie śniadanie, zażyć leki, które się na co dzień przyjmuje. Jeżeli ktoś jest przeziębiony i ma objawy infekcji, to szczepienie zostanie odroczone. Jeżeli ktoś wie, że nie przyjdzie tego dnia (bo np. ma infekcję), to powinien się skontaktować z infolinią 989 i odwołać to szczepienie, lub je przenieść .

Na miejscu decyzję o szczepieniu podejmie lekarz po badaniu kwalifikacyjnym. Będzie trzeba odpowiedzieć na pytania zawarte w kwestionariuszu. Można taki druk znaleźć na stronie pacjent.gov.pl i przyjść do punktu już z wypełnionym. Ale jest dostępny także na miejscu – w punkcie szczepień.

Jak przebiega szczepienie

Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka Szpitala Klinicznego nr 2, który organizuje punkt szczepień w Netto Arenie, tak przedstawia ścieżkę szczepienia w tym miejscu (powinna być podobna w innych punktach):

  • na początek obowiązkowa rejestracja i potwierdzenie zarejestrowania pacjenta w danym terminie, sprawdzenie dokumentów, czas na wypełnienie dokumentów (m.in. kwestionariusza dot. szczepienia, o ile pacjent nie wypełnił go wcześniej)
  • kwalifikacja do szczepienia dokonywana przez lekarza, sprawdzenie kwestionariusza dot. szczepienia, wywiad z pacjentem, zmierzenie temperatury
  • podanie szczepionki przez pielęgniarkę – obowiązkowy wypoczynek i obserwacja po szczepieniu 15-30 minut; w razie słabszego samopoczucia, niepokojących objawów – należy je niezwłocznie zgłosić personelowi punktu szczepień. 

Na terenie punktu szczepień obecni są opiekunowie służący pomocą pacjentom – wśród wolontariuszy są m.in. studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, żołnierze i pracownicy Stowarzyszenia Centrum Seniora.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.