Skwer dostanie nazwę. Na cześć prezydenta

Skwer u zbiegu ulic Piłsudskiego i Asfaltowej w Policach będzie miał nazwę. Ma nosić imię Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

Nazwa ma zostać nadana skwerowi podczas specjalnej sesji polickiej rady miejskiej. Uroczystość ma się odbyć na skwerze jutro (26 listopada) o godz. 9:40. Po niej radni wrócą do magistratu i dokończą sesję już w zwykłych warunkach.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 r. w Białymstoku. Podczas wojny tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Został za to w 1940 r. skazany przez radziecki sąd na karę śmierci, ale wyrok zamieniono mu na 10 lat łagru.

Z obozu trafił do polskiej armii tworzonej przez gen. Andersa. Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino. W 1947 r. osiadł w Londynie.

W 1989 r. objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta (w grudniu 1990 r.) przekazał mu insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej.

W 1999 r. Ryszard Kaczorowski otrzymał tytuł „Honorowego obywatela Gminy Police”. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.