W związku ze strajkiem w szkołach i przedszkolach instytucje kultury podległe samorządowi województwa wspierają rodziców i opiekunów przedstawiając specjalną ofertę dla dzieci.
W kinie na Zamku Książąt Pomorskich wyświetlane będą kreskówki. Projekcje odbywają się w czwartek (11 kwietnia) o godz. 9:00, 11:00 i 13:00, w piątek (12 kwietnia) seans zaplanowano na godz. 9:00. Czas trwania bajek to około 90 minut. Bilety wolnego wstępu do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie Kina „Zamek”.
Książnica Pomorska również przygotowała specjalną ofertę. W poniedziałki i środy o godz. 12:00 odbywać się będzie czytanie bajek dla dzieci. We wtorki i czwartki o godz. 12:00 będą lekcje biblioteczne dla młodzieży. W budynku w godzinach 8:00-15:00 dostępna jest sala gier planszowych. Codziennie o godz. 11.00 odbywa się Młodzieżowa Akademia Wiedzy. W południe prezentowane są także tajniki konserwacji książek oraz prowadzone warsztaty „Jak mówić do rzeczy i do ludzi”. Udział jest bezpłatny.
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do zwiedzania wystaw stałych i czasowych. Na wybranych ekspozycjach dyżury będą pełnić kuratorzy lub edukatorzy. Bilety wstępu kosztują złotówkę (także dla osób dorosłych – tzw. bilet specjalny).
W gmachu przy Wałach Chrobrego można oglądać unikatową kolekcję kopii antycznych rzeźb – „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów” oraz odbyć egzotyczną podróż na Czarny Ląd, czyli zobaczyć wystawy stałe Działu Kultur Pozaeuropejskich – „W afrykańskiej wiosce”, „Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”, a także „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki”. Kuratorki wystaw afrykańskich będą do dyspozycji do piątku w godzinach 10:00–13:00.
W Muzeum Tradycji Regionalnych można podziwiać wystawę czasową „Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej” (dyżur edukatora w piątek, 12 kwietnia, w godzinach 10:00–13:00), zobaczyć wystawy stałe związane z historią regionu – „Złoty wiek Pomorza” (dyżur edukatora w czwartek, 11 kwietnia, w godzinach 12:00–14:00), „Stare srebra” oraz „Gabinet Pomorski”.
W Muzeum Historii Szczecina można poznać dzieje miasta od czasów pradawnych do współczesności. Kontynuacja tej opowieści to wystawa „Miasto sprzeciwu. Miasto protestu” w Centrum Dialogu Przełomy. W obu gmachach w godzinach 10:00–13:00 dzielić się swoją wiedzą będą muzealnicy.