Strażakom wyróżnienia i honory. Za to, że nas chronią

Stoją na straży bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców powiatu polickiego. Kiedy potrzeba ratują je z narażeniem własnego. I to nie tylko w czasie pożarów, ale też w innych groźnych zdarzeniach: w razie wypadków, powodzi, zagrożeń epidemicznych. W sobotę (18 maja) przyjęli zasłużone wyróżnienia. Tego dnia zorganizowano powiatowe obchody Dnia Strażaka.

Uroczystość odbyła się w Przecławiu (gmina Kołbaskowo) na terenie tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

– Powiatowe obchody Dnia Strażaka to wspólne święto nas wszystkich: strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych – zaznaczył mł. Bryg. Piotr Maciejczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Policach. – To uroczystość mająca na celu uhonorowanie i docenienie naszej służby, ofiarnego zaangażowania się w ratowanie zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia.

Strażacy w powiecie polickim wyjeżdżają do zdarzeń każdego dnia.

– Zakres naszych strażackich działań jest coraz szerszy – powiedział komendant. – Już  tylko 25 procent naszych interwencji to są same pożary, reszta to inne działania związane z miejscowymi zagrożeniami.

Podkreślił udział druhów podczas każdej akcji.

– W ubiegłym roku na terenie powiatu polickiego blisko 50 procent zdarzeń było neutralizowanych przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych — wymieniał. – Dlatego potrzebne jest udzielanie im naszego dalszego wsparcia.

Te obchody są w roku, w którym przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. O znaczeniu tej przynależności dla służby pożarniczej także zwrócił uwagę komendant Piotr Maciejczyk.

– Sprzęt ze wsparcia unijnego, który jest na stanie Komendy Powiatowej PSP w Policach, to: 4 samochody ratowniczo-gaśnicze, dwa samochody specjalistyczne w tym podnośnik hydrauliczny o zasięgu 23 metrów, samochód ratownictwa gaśniczego, quad oraz motopompa przewoźna do zanieczyszczonej wody — wymienił. – Całość za łączną kwotę ponad 10 milionów złotych. Nowa siedziba Komendy Powiatowej PSP w Policach została wybudowana w 2005 roku również przy pomocy funduszy unijnych.

Zwracał też uwagę na specyfikę powiatu polickiego w kontekście ochrony pożarowej.

– Od kilkunastu lat powiat policki jest najdynamiczniej rosnącą społecznością w całym Zachodniopomorskim – powiedział. – Ale realizowane tu są również duże inwestycje w zakresie przemysłu chemicznego, morskiego, infrastrukturalne, w których powstają nowe przedsiębiorstwa handlowe i produkcyjne. Wszystkie te czynniki zwiększają poziom zagrożenia pożarowego. Z tego powodu został zwiększony stan etatyzacji w Komendzie Powiatowej o 6 strażaków. W bieżącym roku powstała też nowa jednostka OSP w Mierzynie.

To też potrzeba stałej edukacji społecznej. Ta również jest realizowana przez strażaków zawodowych i druhów z powiatu polickiego. I to już wśród najmłodszych mieszkańców powiatu.

– Od 8 lat jest u nas sala szkoleniowa „Ognik” – informował komendant powiatowy. – Tylko w ubiegłym roku przeszkoliliśmy ponad 800 dzieci z klas 1-4. W powiecie jest sześć Młodzieżowych Drużyn pożarniczych. A w Zespole Szkól w Policach, przy naszej współpracy,  prowadzona jest klasa pożarnicza.

W taki dzień nie mogło zabraknąć życzeń.

– Życzę zdrowia i wytrwałości oraz sukcesów w waszej pracy i niech święty Florian cały czas czuwa nad wami – mówił do strażaków i druhów Piotr Maciejczyk. – A waszym rodzinom życzę spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Wręczono odznaczenia i wyróżnienia strażakom zawodowym i druhom. Ale nie tylko – wśród uhonorowanych był np. Władysław Diakun, który przez ponad 25 lat pełnił funkcję burmistrza Polic. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał mu Srebrną Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

A Komendant Powiatowy PSP w Policach dziękował za wsparcie dotychczasowym władzom samorządowym – m.in. ustępującemu staroście Andrzejowi Bednarkowi i byłemu przewodniczącemu Rady Powiatu Polickiego Cezaremu Arciszewskiemu. Gratulował też nowo wybranym władzom powiatu i gmin. Przyznał, że liczy na dalsze wsparcie.

– Każda złotówka zainwestowana w bezpieczeństwo zwróci się wielokrotnie i pomoże chronić bezcenne życie ludzkie – powiedział mł. bryg. Piotr Maciejczyk.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.